11 Aralık 2018, 23:32
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 10 Kasım 2014, Pazartesi 17:06 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  EL SADAWI: YPJ'LİLER DÜNYA KADINLARI İÇİN SAVAŞIYOR

  Mısırlı feminist yazar ve aktivist Dr. Newal El Sadawi, Kobanê ve Rojava'da savaşan YPJ savaşçıların için "Kadın savaşçılar Kobanê'de savaşarak, dünya kadınlarının kahramanlık kimliğini ve şerefini savunuyorlar" dedi.

  Mısırlı feminist yazar Newal El Sadawi YPJ savaşçıları için bir mektup kaleme aldı. 
   
  El Sadawi mektubunda, 
   
  "Suriye'nin kuzeyinde savaşan Rojavalı Kürt kadınları var. Onlar doğu Müslümanlığından bir parçadır. Kürt kadınları bugün DAİŞ'e karşı mücadele ediyorlar ve yoğun bir savaş yürütüyor. Mücadeleleri erkek egemenlikli ataerkil düzene, selefilere karşıdır. Bu savaşı Kürt kadınları özgür dünya ve demokrasi için yapıyor" dedi.
   
  Mektupta kadın erkek eşitliği konusuna da vurgu yapıldı. 
   
  El Sadawi, "Kürt kadınlarının tüm dünyaya kadın ve erkek arsında bir farkın olmadığını, birçok alanda erkeklerden önde de olabileceğini gösterdi. Bizim Kürt kadın mücadelesinin ağırlığını ve değerini görmemiz gerekiyor. Bizler aktif olarak onlara destek olmalıyız, dayanışmamız büyük laflar ve açıklamalar yapmak olmamalı." diyor. 
   
  Dr. Newal El Sadawi, Arap kadınların sorunlarını ele aldığı ve 1972 yılında yazdığı "Woman and Sex" adlı kitabı, laik ve dini kesimler tarafından tepkiyle karşılaşmıştı. 
   
  Kadınların yanında işçi sınıfının da sorunların da eğilen aktivist, dönemin Mısır iktidarı tarafından işinden uzaklaştırılmış, hapse girmiş ve ölüm cezasına çarptırılmıştı. 
   


  Okunma: 727
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker