19 Aralık 2018, 04:31
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 20 Ocak 2015, Salı 18:31 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KCK: 'SÜRECİ SABOTE ETMEK İSTEYENLERE GEREKÇE VERMEMELİYİZ'

  KCK yürütme konseyi eşbaşkanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, yazılı açıklama yaptı.
   
  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın Kasım ayında Türkiye'nin demokratikleşmesi ve bu temelde Kürt sorununun çözümünü hedefleyen bir müzakere taslağını devlete ve Hareketlerine sunduğunu hatırlatıldı.
   
  Taslağa desteklerini deklare ettiklerini belirtten eşbaşkanlık;
   
  Kürt halk Önderinin öngördüğü müzakere takvimi ve eylem planına uyulmasını çok önemli gördüklerini bir çok kez dile getirdiklerini belirtti.
   
  Sürecin bir seçim propagandasına dönüştürülmesi konusundaki uyarılarını da hatırlattan eşbaşkanlık; Cizir'deki saldırıların Öcalan'ın girişimini etkisiz kılma ve boşa çıkarma anlamına geldiğini vurguladı.
   
  Devamla Eşbaşkanlık, Özgürlük hareketi ve Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan'ın Cizîr halkına dönük çağrıları ardından her seferinde katliamlar yaşandığını hatırlattı.
   
  KCK YÜRÜTME KONSEYİ EŞBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
  'AKP TASLAĞI BOŞA ÇIKARMAK İÇİN PROVOKASYONLAR YAPMAKTADIR' 
   
  Ve devamşla şunlar belirtildi:
   
  ''Cizre'de gerilimin son bulması için ciddi bir adım atılmışken 12 yaşındaki bir çocuğun öldürülmesi ortamı bir anda zehirlemiş, gerilimi yeniden arttırmış, gerilim tüm Kürdistan ve Türkiye'ye yayılmıştır. Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununu başta olmak üzere tüm sorunların çözümünü sağlatacak bir süreçte polisin bu kadar sorumsuz davranması gerçekten de anlaşılır değildir, izaha muhtaçtır ve AKP'nin sürece yaklaşım konusundaki tutumunu da ortaya koymaktadır" 
   
   
  Eşbaşkanlık, tüm bu olumsuzluklara rağmen Kürt Halk Önderi Öcalan'ın müzakere taslağına destek vermenin tarihsel önemde olduğunu bildiklerini ve bu çerçevede hareket etme tutumunu sürdüreceklerini belirtti.
   
  KCK, devamla şunları ifade etti:
   
  "Bu süreçte gerilimden kaçınmayı ve bu süreci sabote etmek isteyenlere gerekçe vermemeyi çok önemli görmekteyiz. Bu açıdan başta Cizre halkı olmak üzere tüm halkımızın ve gençliğin örgütlü ve duyarlı davranmasını, Önder Apo'nun çabalarına güç verilmesi gerektiğini bir daha belirtiyoruz. Cizre'deki hendeklerin devletin de karşılıklı iyi niyetli yaklaşması ve istismar ederek operasyon ve tutuklama yapmaması temelinde adım adım kapatılması Önder Apo'nun çabalarına uygun bir tutum olacaktır. Kuşkusuz Kürt halkı ve Türkiye halkları demokratik irade, tutum ve demokratik eylemleriyle bu sürece destek vermelidir. Demokratikleşme ve Kürt sorununu çözme iradesini daha güçlü biçimde ortaya koymalıdır" 
   
  Cizre'de gerilimin arttığı günlerde İstanbul'da YDG-H adına bombaların patlatıldığının basına yansıtıldığına dikkat çeken KCK, "Hareketimizin ve gençliğin ne böyle bir kararı vardır, ne de bu eylemler Hareketimize aittir.' dedi.
   
  KCK YÜRÜTME KONSEYİ EŞBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
  'AKP SALDIRI VE TUTUKLAMALARA SON VERMELİDİR'
   
  "Yönetimimiz, Önder Apo'nun müzakere taslağını gündemden düşürmek, etkisiz kılmak, müzakerenin başlatılması çabalarını boşa çıkarmak isteyenlerin ve devlet saldırılarına temel yaptıkları gerekçelerin önüne geçmek için bir daha gerilimi düşürme çağrısı yapmayı kararlaştırmıştır" diyen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 
   
  Öcalan'a destek vermenin tüm demokratik güçlerin sorumluluğunda olduğunu vurguladı.
   
  Eşbaşkanlık son olarak ise AKP'ye şu çağrıyı yaptı:
   
  ''AKP Hükümeti de saldırılarına, tutuklamalarına hiçbir gerekçe bulmadan son vermeli, Önder Apo'nun çabalarına doğru yaklaşmalıdır. Çünkü ortada asayiş sorunu yoktur. Yüzyıllık bir sorunu asayiş kavramı içine sıkıştırmak ve sorunları böyle ele almak Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümüne çözümsüzlük dayatma anlamına gelmektedir. Bu nedenle AKP Hükümeti, Önder Apo'nun ve Hareketimizin sorumlu davranan ve gerilimi düşüren çabalarını tutumuyla tamamlamalıdır.'
   
   
  Demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü için verilen destek ve beklentilere cevap olunması gerektiğini ifade eden Eşbaşkanlık, açıklaması şu şekilde son buldu:
   
  ''Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunlarını çözüm çabalarına destek vereceğimizi bir daha belirtiyor, gerilimin düşürülmesi ve Önder Apo'nun çabalarına destek verilmesi çağrımızı bir daha yineliyoruz."
   


  Okunma: 669
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker