14 Aralık 2018, 00:33
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 22 Ocak 2015, Perşembe 18:31 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KCK'DEN MAHABAT AÇIKLAMASI

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Mahabad Kürt Cumhuriyetinin kuruluş yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı.

  'QAZİ MUHAMMED'LERİN ÖZLEMLERİ ÖZGÜR KÜRDİSTAN'DA YAŞATILACAKTIR'
   
  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.
   
  Açıklamada, şunlara dikkat çekildi.
   
  "Kürdistan özgürlük mücadelesi kuruluşunun 68. yılında cumhuriyetin önderlerinden Qazi Muhammed'lerin demokrasi ve özgürlük özlemlerini yaşatarak Kürdistan'ın dört parçasında gelişmektedir. Onların özlemleri ve anıları demokratik ve özgür Kürdistan'la yaşatılacaktır" 
   
  Bundan 68 yıl önce 22 Ocak 1946'da Mahabat'da Qazi Muhammed'in önderliğinde Çarçıra meydanında Kürdistan cumhuriyeti ilan edildi bilgisinin verildiği açıklamada; 
   
  Kürdistan cumhuriyeti 9 ay gibi bir süre içerisinde başta kadın örgütlenmesi olmak üzere basın, kültür, eğitim konularda çok önemli gelişmeler yarattığına dikkat çekildi. 
   
  KCK, 'Mahabat Cumhuriyeti halkçı ve demokratikleşmeye açık olan niteliğiyle tüm Kürtler için büyük bir heyecan ve umut haline gelmişti.' dedi.
   
  Kürdistan cumhuriyeti varlığını sürdürebilseydi Kürtlerin ve Kürdistan'ın kaderi bugün çok daha farklı olacaktı denilen açıklmada, devletler arası çıkar ilişkilerine dikkat çekildi:
   
  ''Uluslararası güçler ve ulus devletçi rejimler kirli çıkarlarını her şeyin üstünde tutarak hareket etmiş, Sovyetler birliği de pragmatik ve devlet çıkarlarına dayanan politikalar uygulamıştır. Bu anlamda Kürdistan cumhuriyetinin tasfiye edilmesinde Sovyetlerin belirleyici bir rolü olmuştur" 
   
  KCK'DEN MAHABAT AÇIKLAMASI
  'EN BÜYÜK DERS KÜRT ULUSAL BİRLİĞİNİ OLUŞTURMAK'
   
  Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin yıkılışına, Qazi Qazi Muhammed idam edilişine dikkat çeken KCK, ulusal birliğin önemine vurguda bulundu: 
   
  ''Tüm Kürt örgüt ve guruplarının Kürdistan cumhuriyetinden çıkarmaları gereken en büyük ders, Kürtlerin ulusal birliğini ve müşterek askeri güçlerini örgütlemek olmalıdır. Kürdistan'da tarihi önemde gelişmelerin yaşandığı bu süreçte Kürt ulusal birliği ve ortak askeri güçlerini oluşturmak bir zorunluluk olmuştur."
   


  Okunma: 720
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker