13 Aralık 2018, 09:37
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 15 Şubat 2015, Pazar 17:11 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  HDP İMRALI HEYETİNİN QENDÎL GÖRÜŞMESİ

  HDP Heyeti Kandil'de yaptığı görüşmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

  HDP İMRALI HEYETİNİN QENDÎL GÖRÜŞMESİ 
  HEYET GÖRÜŞMENİN AYRINTILARINA İLİŞKİN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI 
   
  HDP Heyeti Kandil'de yaptığı görüşmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 
   
  Heyetin 13-14 Şubat günlerinde Kandil'de KCK yetkilileriyle  ve heyetin kadın üyelerinin ayrıca kadın yapısıyla toplantılar gerçekleştirildiği belirildi.
   
  Toplantının ana gündeminin ise
   
  çözüm süreci kapsamında atılması gereken adımlar,  
   
  Meclis'e sevk edilen iç güvenlik paketi, Kobane ve Şengal başta olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeler olduğu belirtildi.
   
  HDP İMRALI HEYETİNİN QENDÎL GÖRÜŞMESİ 
  'AKP'NİN ÇÖZÜME YAKLAŞIMI QENDÎL'DE TEPKİYLE KARŞILANDI'
   
  HDP Heyeti açıklamasında devamla şunlar kaydedildi;
   
  "Toplantıda KCK yetkilileri, çözüm süreciyle ilgili halen müzakere sürecine geçilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, AKP Hükümeti'nin somut olarak müzakere başlıklarında kalıcı barışa gidecek çalışmalar yapmak yerine, kamuoyunda gerçekliğe tekabül etmeyen beklentiler üzerinden algı yönetimi oluşturma çalışmalarıyla zaman harcadığı tespitini yapmıştır. Kürt Halk Önderi Sn Öcalan'ın hazırladığı müzakere ve çözüm taslağında 15 Şubat'a kadar müzakere başlıklarında mutabakat sağlanması gerektiğine dikkat çeken KCK yetkilileri, AKP Hükümeti'nin çözüm takvimini boşa çıkarmaya çalışan bu tutumunun Kandil'de tepkiyle karşılandığını ifade ettiler.''
   
  Açıklamada müzakere mekanizmalarının halen oluşturulmamasının, 
   
  tarafsız bir izleme heyetinin halen çalışmaya başlamamasının, AKP hükümetinin sürece yaklaşımını, samimiyetini ve ciddiyetini ortaya koyduğu konularının ayrıntılı olarak ele alındığı ifade edildi.
   
  Çözüm sürecinin ruhunun Kürt özgürlük hareketi açısından Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın belirttiği "Devletin ve toplum demokratikleşmesi" perspektifi üzerinden ele alındığı, vurgulandı.
   
  HDP İMRALI HEYETİNİN QENDÎL GÖRÜŞMESİ 
  'İÇ GÜVENLİK PAKETİ ÇÖZÜM SÜRECİNİ TEHLİKEYE ATACAK'
  Tartışmalarda AKP'nin tüm uygulamalarının ise, devletin ve toplumun demokratikleşmesiyle çeliştiği tespitinin yapıldığı kaydedildi.
   
  Devamla şunlar vurgulandı:
   
  ''Bunun en son örneğinin Meclis'e sevk edilen İç Güvenlik paketi olduğu, bu paket ile AKP'nin tüm toplumsal muhalefeti tamamen sindirmek istediği belirtilmiştir. İç güvenlik paketini çıkarmanın müzakere sürecini de tehlikeye atacağı, paket zihniyetinin müzakereye gelmeme zihniyeti olduğu net olarak ifade edilmiştir.  Bu anlayışın demokratikleşme yerine, daha fazla otoriterleşme anlamına geleceği ifade edilerek, demokratikleşmeyi ortadan kaldıracak bu anlayışın ise, kabul edilmesinin mümkün olmadığı ifade edilmiştir. Sivil toplum örgütlerinin ve Türkiye halkının büyük bir kesiminin, bu pakete karşı tepki göstermesinin anlamlı olduğu, pakete karşı tüm demokratik çevrelerin mücadele birliği içerisinde olmasının önemli olduğu vurgulanmıştır.''
   
  HDP İMRALI HEYETİNİN QENDÎL GÖRÜŞMESİ 
  'HÜKÜMET DEMOKRATİKLEŞMEYİ ESAS ALAN DÜZENLEMELER YAPMALI'
  Kandil'deki görüşmelerde AKP'nin otoriterleşmeyi esas alan iç güvenlik paketleri yerine demokratikleşmeyi esas alan yasal düzenlemeler gündeme getirmesi gerektiği belirtildiği kaydedildi.
   
  Kobanê ve Şengal'de ortaya çıkan kazanımların sadece Kürt halkı açısından değil, tüm bölge halkları açısından tarihi olduğu belirtildiği;
   
  halkların gösterdiği duyarlılığın bundan sonrada devam etmesi gerektiği tespiti yapıldığı kaydedildi.
   
  Son olarak ise KCK'nin tüm halkların demokratik geleceğini ve barışını belirleyecek olan bölgesel gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade ettiği ifade edildi.
   


  Okunma: 393
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker