19 Ocak 2019, 01:13
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 15 Şubat 2015, Pazar 17:12 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  CEMİL BAYIK ÖZGÜR GÜNDEM GAZETESİ'NİN SORULARINI YANITLADI

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Özgür Gündem gazetesinin komploya ilişkin sorularını yanıtladı.

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Özgür Gündem gazetesinin 15 Şubat Uluslararası komplosuna ilişkin sorularını yanıtladı.
   
  Bayıkk öncelikle komplodaki güçlerinin pozisyonuna dikkat çekti.
   
  'Uluslararası ve bölgesel güçler Kürt sorunun çözümünü istemiyorlardı.  Yani bir çözüm olacaksa şayet, bu Reber APO'nun ve PKK'nin önderliğinde olmamalıydı. Ama PKK de en belirgin güçtü. Dolaysıyla fazla seçenek yoktu. Ya PKK'yle çözüme gelecekler ya da PKK'nin tasfiyesini hedefleyeceklerdi. Bunun için de en başta Reber APO tasfiye edilmeliydi.' dedi.
   
  Komploda yer alan güçleri aktifleştiren temel hususun kirli ekonomik ve siyasi çıkarlar olduğunu ifade eden Baykık  Kürdistan Özgürlük Hareketinin, kapitalist modernite güçleri  ve ulus devletçi bölgesel güçlerin çıkarlarını her düzeyde tehdit ettiğini belirtti.
   
  ' Demokrasi ve özgürlük Ortadoğu halklarına layık görülmüyor, halkların, inançların ve kültürlerin varlığı ret ediliyordu. PKK bu anlamda alternatif bir güçtü, hazmedemiyorlardı. PKK tasfiye olur ya da etkisizleştirilirse sistem içi çözümler daha kolay olacaktı. Uluslararası komplocu güçleri en aktif kılan unsurları kısaca bu biçimde özetleyebilirim.' .
   
  Bayık devamla komployu yenen ve boşa çıkaranın azmin ve iradenin zaferi olduğunun altını çizdi.
   
  'Direniş azmi ve iradeyle birlikte yeterli ve doğru bir önderlik ve örgütlülük esas olandır. Kürdistan tarihinde şimdiye kadar olmayan da budur. PKK ve Reber APO bu anlamda halkımızın binlerce yıllık özlemlerine cevap olmuştur. Reber APO'nun ideolojik politik doğrultusu, görüşleri ve paradigması bu yenilmez örgütlü direniş azmini ortaya çıkarmış ve başarıya götürmüştür. Böyle bir önderlik ve böyle bir fedai hareket ve halk karşısında elbette ki hiçbir komplo sonuç alamazdı.'
   
  Komplo hedef ve amaçlarına ulaşamadığını belirten Bayık sözlerini şöyle sürdürdü.
   
  'Etkisizleştirilmek istenen Reber APO, bugün sadece Kürt halkının değil, insanlığın bir değeri olmuş ve her zamankinden daha dinamik, aktif ve daha etkili bir konumdadır. PKK hareketi yeni paradigma temelinde kendisini eğitmiş, örgütlemiş ve muazzam bir örgütlenme düzeyine ulaşmıştır. Kürdistan halkı Reber APO'nun etrafında kilitlenmiş, özgürlük hareketiyle hiçbir zamanla kıyaslanmayacak düzeyde birleşmiştir.
   
  Daraltılarak nefes boruları kestirilmek ve tasfiye edilmek istenen PKK, Ortadoğu'da dengeleri sarsan, halkların demokratik ve özgür geleceğine yön veren büyük bir bölge gücü, büyük bir güven ve umut gücüne dönüşmüştür.'
   
  Cemil Bayık son olarak şu vurguları yaptı;
   
  'Komplo şüphesiz eskisi gibi açık yöntemlerle değil, biraz daha revize edilmiş yöntemlerle devam edecektir. Reber APO'nun demokratik ulus ve demokratik konfederalizm paradigmasına karşı, ulus devletçi zihniyet ve kapitalist modernite güçleri ideolojik, siyasi, ahlaki, moral ve manevi anlamda sürekli mücadele içinde olacaklarıdır. Bu komplonun bir yönüdür.
   
  Diğer bir boyutu ise halen eskinin açık yöntemlerinden vazgeçmedikleri Paris katliamı örneğinde de görülmüştür. 
   
  Kürdistan'da bugün Hizbullah vb. güçler hareketimize ve halkımıza karşı yine harekete geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu tür güçlerin Uluslar arası bağlantılardan uzak değerlendirmek mümkün değildir. Komplocu güçler ve yöntemleri değişse bile, Reber APO ve Kürdistan halkı özgürleşmedikçe, yönelimlerin olacağını bilmek gerekir.'
   


  Okunma: 566
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker