10 Aralık 2018, 10:32
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 16 Şubat 2015, Pazartesi 17:33 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KJK KOORDİNASYONU'NDAN ÖZGECAN ASLAN AÇIKLAMASI

  Kürdistan kadınlar topluluğu KJK koordinasyonu Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesini yazılı açıklama ile kınadı.

  'KADIN KATLİAMLARINI DURDURMANIN YOLU ÖZ SAVUNMADAN GEÇER'
  Açıklamada öncelikle Özgecan'ın ailesi, sevenleri ve bütün kadınlara başsağlığı dilendi.
   
  "Hindistan'da geçtiğimiz yıl milyonları ayağa kaldıran otobüste toplu tecavüz olayını anımsatan bu vahşet karşısında Kuzey Kürdistan ve Türkiye'de binlerce kadın ayaklanıp Özgecan'ı sahiplendiler. Yine çok sayıda erkek de tecavüz kültürünün ve kadın katliamlarının bu son örneği karşısında "erkeklik buysa erkek değiliz" dediler. Özgecan'ın vahşi katliyle kadın katliamlarına karşı öfkesini sokağa taşıran kadınlar, çok doğru bir biçimde bu cinayetin de esas sorumlusunun siyasi iktidar olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle açıklama yapmak zorunda kalan AKP Hükümeti devleti, kendini aklamak için bu son vahşet örneğini de 'münferit bir olay' olarak lanse etmeye çalışmaktadır.'
   
  Türkiye ve Kuzey Kürdistan'da kadın cinayetlerinin hiçbir şekilde münferit olmadığına dikkat çeken KJK koordinasyonu bu cinayetlerin, sistematik kadın katliamının birer parçası olduğunua dikkat çekti.
   
  Kadın katliamlarının son yıllarda giderek artış göstermesinin tesadüf olmadığı doğrudan AKP Hükümeti'nin ve onun temsil ettiği zihniyetin sonucu olduğunun da altı çizildi.
   
  'Zira AKP Hükümeti devleti, kadın öncülüklü komünal, özgürlükçü ve eşitlikçi kültürün filizlendiği bu coğrafyada tam bir Anti-Jin ve Anti-Jiyan zihniyeti ile oldukça sinsi bir erkek iktidarını inşa etmenin arayışındadır. Bunun için son yıllarda çok sistematik ve planlı bir biçimde kadınların mücadele ile elde etmiş olduğu hak ve özgürlüklere saldırarak kadını toplumsal yaşam alanlarının giderek dışına itmeye çalışmaktadır. Kadını, erkeğe hizmet ve çocuk doğurma aracı olarak ele alıp, tamamen nesneleştirmektedir. Bu biçimiyle DAİŞ'ten farklılık göstermemektedir."
   
  KJK koordinasyonu AKP Hükümeti devletinin, bu kadın düşmanı iktidarcı zihniyetinin teorik ve pratik ifadeleri ile tecavüz kültürünü giderek beslediğinin altını çizdi.
   
  'Bu biçimiyle Türkiye'de kadın kırımının zeminini bizzat oluşturmaktadır.' denilen açıklamada şunlar kaydedildi.
   
  "İyi bilinmelidir ki hiçbir kadın, bu zihniyetin saldırılarından muaf değildir. O nedenle kadınlar, tek başlarına değil birlik halinde mücadele etmeli, kendini savunmalıdır. Kadınlar, bulundukları her alanda öz savunmasının yol ve yöntemlerini geliştirerek kadın katliamlarına karşı durmalıdır. Tek başına kadın cinayetlerine dur demekle sonuç alınamaz. Aktif bir biçimde kadın katliamları bizzat durdurulmalıdır. Bunun için gerektiğinde her köyde, her mahallede kadın öz savunma birlikleri oluşturulmalı, farklı tedbirler geliştirilmelidir" 
   
  Açıklama 'Genç kadınlardan analara kadar bütün kadınlara, öz savunmanın içinde yer almaya çağrısını yapıyoruz. Kadın katliamlarına böyle dur denilebilir. Yeni Özgecan'ların yaşamdan koparılması böyle önlenebilir" şeklinde sona erdi..


  Okunma: 1271
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker