19 Ocak 2019, 01:39
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 17 Şubat 2015, Salı 17:07 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KCK:'15 ŞUBAT İTİBARİ İLE SÜREÇ KRİTİK BİR AŞAMAYA GİRMİŞTİR'

  KCK yürütme Konseyi eşbaşkanlığı AKP hükümetinin çözüm sürecine ilişkin açıklama yaptı.

  KCK Yürütme konseyi eşbaşkanlığı AKP hükümetinin çözüm sürecine dönük yaklaşımlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
   
  Eşbaşkanlık, AKP iktidarının son günlerde kendine yakın basın ve medya organları üzerinden algı yaratmaya ve yönetme politikasını ısrarla sürdürdüğünü belirtti.
   
  ''AKP'ye yakın birçok köşe yazarı, basın ve medya Kürt halk Önderi Reber APO'nun açıklama yapacağı beklentisi içinde olduğunu iddia etmektedir. Erdoğan bir adım daha ileri gidip üstenci bir üslupla " bugünlerde bir açıklama bekliyoruz. Ama önemli olan açıklama değildir. Bakalım bu defa silah bırakacaklar mı?. " demektedir. ''
   
  KCK açıklamasının devamında  şunlar kaydedildi:
   
  ''Buna karşılık bizde diyoruz ki, önemli olan süreç iyi gidiyor demagojisini yapmak değildir. Bakalım bu defa AKP iktidarı hiç vakit geçirmeden hemen yarın resmi müzakereye başlayacak mı? İzleme heyeti kurulacak mı ve bu heyet hiç vakit geçirmeden Önder APO'yla görüşecek mi? AKP'nin Kürt sorununun çözümüne ilişkin varsa bir politikası bunu açıkça ortaya koyup somut adım atacak mı? En önemlisi de Reber APO'nun hareketimizle ve hareketimizin de kamuoyuyla paylaştığı müzakere taslağı karşınsında bir adım atabilmiş midir? ''
   
   
  KCK YÜRÜTME KONSEYİ EŞBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA 
  'HAREKET OLARAK YENİ KARARLAR ALMA AŞAMASINDAYIZ' 
   
  KCK, AKP hükümetinin oyalama politikasında vazgeçip, niçin halen müzakereye oturmadığını kamuoyuna açıklaması istendi.
   
  ''Zihniyetinde hiçbir değişiklik ve pratik uygulamada hiçbir adım atmayan, müzakereye dahi oturmayan AKP, Kürt halk Önderinden ve hareketimizden hangi yüzle ve hangi politik ahlakla açıklama yapmamızı bekleyebilir. 15 Şubat'a kadar başlaması gereken müzakerede hayli yol alınmalıyken, AKP henüz müzakereye bile gelmiş değildir. Oysa 15 Şubat tarihi bizim için çok önemliydi. AKP'nin bu tutarsız ve müzakereye gelemeyen politikaları nedeniyle süreci ve AKP'nin yaklaşımlarını ciddi biçimde sorgulama hakkımız doğmuştur. Şimdi hareket olarak böyle ciddi ve kritik bir sorgulama ve yeni kararlar alma aşamasındayız.''
   
  Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan'ın hazırladığı taslağın eşzamanlı olarak AKP devletine ve kendilerine ulaştığını hatırlattan eş başkanlık; bu taslağın arkasında olduklarını açık bir şekilde beyan ettiklerini belirtti.
   
  Aynı açıklamada müzakere taslağı kadar müzakerenin gerçekleşeceği takvimi ne kadar önemsediğimizi de aynı açıklıkla ortaya koyduklarını da ifade eden eş başkanlık; ancak AKP'nin oyalama politikalarında ısrar ettiği vurgulandı.
   
  AKP'nin demokratik yasalar yerine  iç güvenlik paketi adı altında faşist yasalar çıkarmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada  şunlar vurgulandı:
   
  KCK YÜRÜTME KONSEYİ EŞBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA 
  'SAMİMİYET MÜZAKERELERİN BAŞLAMASINDADIR'
   
  ''Demokrasi, çözüm ve müzakereye bu kadar kapalı olan bir zihniyetin Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü konusunda hiçbir adım atmayacağı ortaya çıkmıştır. AKP'nin artık demagoji, sahte algı yaratma, zamana oynama ve oyalama politikalarını terk etmesi gerekmektedir. Önder APO'yla yaptığı diyalogun ciddiyet ve samimiyeti hemen yarın derhal müzakerenin başlaması, izleme heyetinin oluşması, izleme heyetinin Önder APO'yla görüşmesi ve bu temelde biran evvel somut adımların atılmasıyla ortaya çıkacaktır. 
   
  KCK, yoksa bizim için sürecin 15 Şubat'la birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğunu açıkladı. 
   


  Okunma: 533
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker