19 Aralık 2018, 04:40
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 21 Şubat 2015, Cumartesi 18:25 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KCK: 'İRAN TEHLİKELİ BİR SÜREÇ BAŞLATMIŞTIR'

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İran'ın 3 Kürt siyasetçiyi idam etmesini yazılı bir açıklama ile kınadı.

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İran'ın 3 Kürt siyasetçiyi idam etmesini yazılı bir açıklama ile kınadı.
   
  Eşbaşkanlık İran devletinin Kürt düşmanlığı ve idamları gerçekleştirme üzerinden geliştirdiği politikalarla tehlikeli bir süreç başlattığını belitti.
   
  Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi.
   
  "İran devleti, Kürt halkı başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde gelişen tepki ve uyarılara rağmen Kürt siyasetçi Saman Nesimi ile Hebibullah ve Kardeşi Eli Efşari'yi idam etmiştir. Öncelikle İran devletini evrensel insan haklarını ve uluslararası hukuku ayaklar altına alarak bu intikamcı hareketinden dolayı şiddetle kınıyoruz. İdam edilen Saman Nesimi'nin ailesi ile iki oğlu idam edilen Efşari ailesine ve Kürt halkına başsağlığı diliyoruz." 
   
  Eşbaşkanlık İran devletinin gerçekleştirdiği idamlar ve Kürt düşmanlığı üzerinde geliştirdiği politikaların, Kürtlerle İran halklarını yakınlaştıracağını ve ortak mücadele zeminini daha da güçlendireceğinin de altını çizdi.
   
  "İran devleti çok iyi bilir ki, Kürt halkı tarihsel olarak idamlara karşı son derece duyarlıdır. Biri çocuk yaşta diğeri kardeş olan 3 Kürt'ün idamı ile verilen mesaj Kürtler tarafından alınmıştır. Kürt halkı bu idamlar karşısında kesinlikle geri adım atamayacak. Aksine mücadeleyi daha da kararlı bir biçimde yükseltecektir.'
   
  Açıklama şu vurgular ile sona erdi;
   
  'İran devleti açıktır ki, Kürdistan ve Ortadoğu'daki gelişmeleri tehlikeli biçimde Kürtler karşıtı bir politika ile değerlendirmektedir. Kürt sorununu siyasi ve demokratik yöntemlerle çözmek yerine Kürtlerin kazanımlarına saldırı ve Kürt siyasetçilerini idam etme yolunu tercih etmektedir. Kürtlerin eski Kürtler olmadığını, Kürtlerin bugün ulaştığı örgütlenme ve mücadele düzeyi ile karşılaşacakları her türlü belayı rahatlıkla bertaraf edebilecek güçte olduğunu hesaplamamaktadır. Kürtler artık kurbanlık koyun değildir. Her şart altında varlığını, özgürlüğünü ve kazanımlarını koruyabilecek güçtedir. 
   
  İran devleti Kürt düşmanlığı ve idamları gerçekleştirme üzerinde geliştirdiği politikalarla tehlikeli bir süreç başlatmıştır. Hareket olarak yaptığımız tüm uyarılara rağmen Kürt siyasetçilerini idam etmiştir. İran devleti gerçekleştirdiği idamlar nedeniyle Kürt halkından derhal özür dilemelidir. İdamları gerçekleştirmeyeceğine dair kesin ve net açıklama yapmalıdır. İran devletinin insanlıkla bağdaşmayan bu vahşi politikalarını protesto etmek için Kürdistan'ın dört parçasında ve yurt dışındaki halkımızı mücadeleyi kararlı biçimde yükseltmeye çağırıyoruz.' 
   


  Okunma: 951
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker