19 Aralık 2018, 04:31
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 24 Şubat 2015, Salı 18:18 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  FT: TÜRKİYE POLİS DEVLETİ OLMA YOLUNDA

  AKP hükümetinin yoğun tepkilere rağmen geçirmeye çalıştığı iç güvenlik paketi, Batı medyasında da otoriterleşme eğilimi olarak değerlendirildi.

  "Erdoğan'ın iktidara sarılışı ülkenin küresel saygınlığını azaltıyor"  diyen gazete şu değerlendirmelerde bulundu:
   
  "Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Türkiye'yi kendi etrafında inşa ettiği otoriter bir devlete dönüştürürken, çok az itidal gösteriyor... Eğer daha da ileri gitmesine izin verilirse, Türkiye artık bir demokraside olması gereken temel standartlara sahip olmayacak."
   
  Erdoğan iktidarının 2011'den bu yana kişisel özgürlüklere çok sayıda kısıtlama getirdiğini kaydeden gazete, iç güvenlik paketinin  endişe verici olduğunu belirtti. 
   
  Financial Times'e göre Erdoğan başkanlık sistemini getirecek bir anayasa değişikliği için gereken meclis çoğunluğunu arzu ettiğini artık saklamıyor. 
   
  Gazete, "Seçimler yaklaşırken geçmişte liderliğini sarsmış olan gösterileri yıldırmak için, kamu düzeni üzerinde bir kısıtlama olsun istiyor" diye yazdı. 
   
  Erdoğan'ın Putin'e benzeten gazete, Türk Cumhurbaşkanı'nın otoriterliğinin Türkiye'ye zarar verdiğini ifade etti. 
   
  Bu otoriterliğin Türkiye'nin ekonomik beklentilerine de zarar verdiğini belirten Financial Times, şu değerlendirmeyi yaptı:
   
  "Türkiye oyun dışı kalamayacak kadar stratejik olarak büyük bir ülke. Ama Erdoğan'ın yönetiminde uluslararası rolü azalıyor, ekonomik beklentileri belirsizleşiyor ve canlı nüfusu Erdoğan'ın gölgesi altında kalıyor."


  Okunma: 364
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker