12 Aralık 2018, 08:31
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 27 Şubat 2015, Cuma 17:41 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  FEDERAL MECLİSTE DÜN AKŞAM GÖRÜŞÜLDÜ

  Dün Alman Federal Meclisinde, Alman Sol Parti die Linke'nin Almanya'da PKK yasağının kaldırılması talebiyle yaptığı başvuru tartışıldı.

  Alman Sol Parti Die Linke'nin 1993'den beri Almanya'da yürürlükte olan PKK yasağının kaldırılmasına yönelik verdiği önerge, 
   
  Alman Federal Meclisi'nde dün akşam yapılan bir oturumda tartışıldı.
   
  Televizyonumuzdan canlı olarak yayınladığımız oturumda ilk olarak söz alan Alman Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, 
   
  yasağın vadesini çoktan doldurduğuna dikkat çekerek kaldırılmasını talep etti.
   
  Jelpke insanların kriminalize edilerek soruşturmaya alındıklarını ve bunun da Almanya'da yaşayan Kürtlerin temel ifade, gösteri ve örgütlenme haklarının ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirtti.
   
  Yasak bahane edilerek sırf bir Kürt derneğine üye olduğu için Kürtlerin iltica haklarının ellerinden alınabildiğine de değinen Jelpke, 
   
  bu sebeple yaşamlarını normal olarak sürdürme, eğitim ve çalışma haklarından da mahrum bırakıldıklarını kaydetti.
   
  Ulla Jelpke PKK'nin Kürt halkının Türkiye'de on yıllarca kanlı bir şekilde bastırılarak dil ve kültürlerinin yasaklanmasına bir tepki olarak ortaya çıktığını hatırlattı.
   
  Türk devletinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'la barış görüşmeleri yürüttüğüne ve silahların iki yıldan beri sustuğuna dikkat çeken Jelpke, 
   
  Almanya'da PKK yasağının kaldırılmasının aynı zamanda tıkanmış olan sürecin ilerletilmesi konusunda Ankara'ya güçlü bir sinyal de olacağını dile getirdi.
   
  Ulla Jelpke PKK'nin Daiş çetesine karşı verdiği mücadele ile yüzbinlerce insanın hayatını kurtardığını hatırlarak, 
   
  aslında Alman politikacıların da istemesine rağmen yasak ve AB terör listesi yüzünden bu mücadelesinde PKK'ye resmi olarak yardım yapılamadığını belirtti ve sözlerini şöyle noktaladı:
   
  Ardından söz alan hükümetteki Alman Hristiyan Demokrat Parti CDU Milletvekili Clemens Binniger, konuşmasında Kürt Özgürlük Mücadelesi karşısındaki yasakçı devlet yaklaşımını devam ettirdi.
   
  Konuşma sırasında söz alan Sol Parti Milletvekilleri yasağın devam ettirilmesi için somut bir gerekçe olup olmadığını sorarak 
   
  PKK'nin Daiş'e karşı verdiği mücadele ile yüzbinlerce insanın hayatını kurtardığını ve yine Rojava'daki özerklik ile Bakurê Kurdistan'daki yerel yönetimlerden de demokratik dönüşüm ruhunun açıkça görülebileceğini ifade ettiler.
   
  Yine sol parti Milletvekili Hans Peter Ströbele de yine Alman Hükümetinin Daiş'e karşı Kürtlere silah yardımı yaparken, Almanya'da Daiş'le savaşan aynı Kürt grupları için bağış toplayan insanların soruşturulmasının çifte standart olduğunu dile getirdi. 
   
  Meclisteki oturumda söz alan Alman Yeşiller Partisi B90/Grüne Milletvekili Irene Mihalic, yasağın kaldırılması noktasında ikna olmadığını söylerek partisinin klasik yaklaşımını devam ettirdi.
   
  Alman Sosyal Demokrak Partisi SPD Milletvekili Uli Grötsch ise Kürt Özgürlük Mücadelesi'nin geldiği noktayı adeta görmezden geldiği konuşmasında yaasağın kaldırılmasını kabul etmediğini belirtti.
   
  Almanya'da PKK Yasağı'nın kaldırılması talebiyle toplanan oturum bu şekilde tamamlanırken, başvuru karara bağlanmak üzere komisyona devredildi.
   
  Federal Alman Meclisi şimdi, yasağın ilan edildiği 1993'den bu güne kadar yaşanan gelişmeler ışığında Kürt Özgürlük Mücadelesi ve Kürt halkına karşı, Ortadoğu'da barış ve insan hakları konusunda nasıl bir sınav verecek, merak konusu..


  Okunma: 501
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker