19 Ocak 2019, 01:40
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 01 Mart 2015, Pazar 18:14 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KCK: 'MÜZAKEREYE HEMEN BAŞLANMASI GEREKMEKTEDİR'

  Açıklamasının son bölümünde KCK eşbaşkanlığı sürecin ilerleyebilmesi açısından yapılması gerekenler sıralandı.

  KCK Yürütme konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasının 3. bölümünde ise çarpıcı vurgular yer aldı.
   
  Sürecin ilerleyebilmesi açısından yapılması gerekenler sıralandı.
   
  'Kürt sorununun çözümü konusunda önemli bir aşamaya gelinmişse, müzakere heyetlerinin hemen oluşması, müzakereye başlanması ve izleme heyetinin de tüm bu süreçleri takip etmesi için çalışmalarına gecikmeden başlaması gerekmektedir.
   
  Hükümet açısından samimiyet ve uygulamalar bunlar gerçekleştiğinde var olacaktır. 
   
  Hükümet yapılan açıklamadan sonra bu adımları atmaz ve uygulamaya geçirmezse, Kürt Özgürlük Hareketinden tek taraflı uygulamalar beklenmesi ne siyasi, ne de ahlaki olarak hakkaniyetli olur. 
   
  Kürt Özgürlük Hareketi'nin atacağı adımları ve uygulamaları cesaretlendirip güç vermek yerine, eski zihniyet ve üslubunda ısrar edip kibirli ve üstenci tavırla emir vererek tarihsel sorunların çözülemeyeceği açıktır.
   
  Tarihi açıklamanın esası ve içeriğini oluşturan müzakere başlıkları sadece Kürt sorununun çözümünü değil, başta Alevilerin sorunları olmak üzere dışlanmış ve ezilmişlerin tüm toplulukların sorunlarına çözüm bulmayı amaçlamaktadır. 
   
  Bu açıklama yine demokrasi ve özgürlüklerin derinleşmesi, devletin demokrasiye duyarlı hale gelmesi ve tüm toplumun demokratik iradesinin ortaya çıkmasını ifade eder. 
   
  Kadın sorunu ve ekolojik sorunlar da Türkiye'nin demokratikleşmesi için çözülmesi gereken öncelikli sorunlardır. 
   
  Türkiye'deki gelir adaletsizliği ve sömürünün getirdiği sorunların çözümü de demokratikleşmenin temel başlıklarındandır. Dolaysıyla tüm bu etnik, inançsal ve toplumsal kesimlerin de sürece katılmasını sağlamak yapılan açıklamanın ruhunun gereklerinden olmaktadır.'
   
  KCK YÜRÜTME KONSEYİ EŞ BAŞKANLIĞI
  'TÜM DEMOKRASİ GÜÇLERİ GELİNEN AŞAMAYI VE MÜCADELELERİNİ SAHİPLENMELİ'
   
  KCK yürütme konseyi Eşbaşkanlığı  Öcalan'ın 2013 yılındaki demokratikleşme manifestos, 2014 yılının sonunda sunduğu müzakere taslağı ve Hükümet yetkililerinin katıldığı açıklamanın tarihsel arka planına dikkat çekti.
   
  Yanionlarca yıldır yürütülen demokrasi ve özgürlük mücadelesine.
   
  'Bu açıklamaların devlet ricalinin bulunduğu ortamda yapılmasını sağlayan Kürt halkının, sosyalistlerin, Müslüman demokratların, tüm antikapitalistlerin, Alevilerin, farklı etnik ve inanç toplulukların, kadınların, emekçilerin demokrasi ve özgürlük mücadelesi olmaktadır. Bu aşamaya Hükümetin ve devletin isteği ve iradesiyle gelinmemiştir.
   
  Devletleri ve Hükümetleri demokratik uzlaşmaya çeken ya da halkların iradesinin dikkate alınmasını sağlayan her yerde olduğu gibi Türkiye ve Kürdistan'da da halkların ve toplumların mücadelesi olmuştur. Bu nedenle tüm demokrasi güçleri gelinen aşamayı ve siyasi ortamı kendi mücadelelerinin, emeklerinin ve bedellerinin bir sonucu olarak görmeli ve sahiplenmelidirler.
   
  Önder Apo ve Kürt Özgürlük Hareketi on yılların demokrasi ve Özgürlük Mücadelesi'nin, 20 yılı aşkındır süren demokratik siyasal çözümümün yarattığı demokrasi ve özgürlük birikimini demokratikleşme projeleri olarak sonuca götürmek istemektedir. 
   
  Bu mücadele aynı zamanda tüm demokrasi güçlerinin mücadelesi, çabası ve politik hamleleri olarak görülmeli ve desteklenmelidir. AKP ve devletin adım atması için demokratik baskısını ve mücadelesini geliştirmelidir. Bu mücadele ve geliştirilen devrimsel hamleler kesinlikle boşa gitmemiş, aksine demokrasi güçlerinin ortak mücadelesiyle Türkiye'nin demokratikleşmesi ve tüm halkların özgür ve demokratik yaşamı olarak taçlanacaktır."
   


  Okunma: 501
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker