19 Ocak 2019, 01:31
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 01 Mart 2015, Pazar 18:15 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KCK: 'HÜKÜMET SORUMLULUĞUNU CİDDİYETLE YERİNE GETİRMELİDİR'

  AKP hükümeti yetkilileri ve HDP heyetinin dün yaptığı açıklama ardından KCK yürütme konseyi eşbaşkanlığı tarafından da yazılı bir açıklama yapıldı.

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı dün HDP heyeti ile hükümet yetlililerinin yaptıkları ortak açıklamayı değerlendirdi.
   
  Eşbaşkanlık öncelikle bu açıklamanın gelişim seyrine dikkat çekti.
   
  Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın  devlet yetkilileri ve HDP heyetiyle İmralı'da yaptığı görüşmeden sonra HDP heyetiyle Hükümet yetkililerinin bir arada bulunduğu bir ortamda Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorunu başta olmak üzere temel demokratikleşme sorunlarının çözümü için tarihi bir açıklama yapılmasını istediğini,
   
  bu çerçevede Türkiye'nin demokratikleşmesinin siyasi zeminini güçlendiren bir açıklamanın yapıldığı vurgulandı.
   
  KCK YÜRÜTME KONSEYİ EŞ BAŞKANLIĞI
  'BÜYÜK BİR FIRSAT VE YENİ BİR ŞANS'
   
  Eşbaşkanlık Öcalan'ın 20 yıldır yürüttüğü demokratik siyasal çözüm çabalarının 2013 Newroz'unda yeni bir aşamaya vardırdığına dikkat çekti.
   
  "Bu müzakere taslağında ortaya konulan on başlık, 15 Şubat 2015'e kadar müzakere edilip bir sonuca bağlanacak, birinci aşama tamamlandıktan sonra Önder Apo Mecliste Türkiye'ye karşı silahlı mücadelenin bırakılması çağırısını yapacaktı. 
   
  Böylelikle ikinci aşamanın da gerçekleşmesinden sonra PKK kongresini toplayacak, Türkiye'ye karşı silahlı mücadelenin bırakılacağı kararını alacaktı.
   
  Hareketimiz ilgili örgütsel platformlarında Önder Apo'nun müzakere taslağını değerlendirmiş, tam destekleme ve bu yol haritasının gereklerini yerine getirme kararını almıştır. Bunu kamuoyuna da açıklamıştır. 
   
  Ancak AKP Hükümeti yine oyalama taktiğine başvurmuş, yol haritasının gerektirdiği hiç bir adımı atmamış, müzakereye gelmemiş, takvimi aşındırmış ve süreci bir kez daha tıkatmıştır. Önder Apo bu durum karşısında demokratik çözüm çabaları ve yapılan fedakarlıkların boşa gitmemesi ve tıkanıklığı aşmak için yeni bir girişimde bulunmuştur.
   
  HDP heyetinin AKP yetkilileriyle birlikte kamuoyuna yaptığı son açıklama, Önder Apo'nun halkımız, halklarımız ve hareketimiz adına Türk devletine ve AKP hükümetine sunduğu büyük bir fırsat ve yeni bir şans anlamına gelmektedir. Yapılan bu son açıklamayı, Rêber Apo'nun önderliğinde sürdürülen demokratik çözüm çabasının yeni ve kritik bir aşaması olarak önemli görüyor, Hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda bizlerin de sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi belirtiyor ve taahhüt ediyoruz."
   
  Eşbaşkanık;
   
  "2013 Newroz'unda ilan ettiğimiz ateşkesi; Hükümetin karakol, askeri amaçlı yol ve baraj yapımları ile tutuklamalar ve faili devlet olan birçok öldürmelerle karşılık vermesine rağmen bugüne kadar sürdürmemiz, süreci ne kadar ciddiye aldığımızın ve ne kadar sorumlu davrandığımızın en somut kanıtı olmaktadır" dedi.
   
  KCK YÜRÜTME KONSEYİ EŞ BAŞKANLIĞI
  'BU İRADE BEYANI HÜKÜMETE BÜYÜK SORUMLULUKLAR YÜKLÜYOR'
   
  Açıklamanın AKP hükümeti ve hareketlerine karşılıklı olarak sorumluluklar yüklediği ifade edildi.
   
  'Sürecin sağlıklı yürümesi açısından Hükümetin sorumlu davranıp yeni durum karşısında sorumluluklarının gereğini yerine getirmesi durumunda bugüne kadar sürdürdüğümüz ateşkesi tahkim edilmiş hale getirmek için biz de sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi kamuoyuna açıkça deklere ediyoruz. Tahkim edilmiş bir ateşkes bile başlı başına çözüm adımlarını atmak için önemli bir zemin ve fırsattır.
   
  Böyle bir niyet beyanı ile devlet ve hükümete demokratikleşme, Kürt sorununun ve Türkiye'nin temel sorunlarının çözümü için çok önemli bir zemin ve fırsat sunulmaktadır. Artık demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümünde adım atmama konusunda hiç bir gerekçe ve engel kalmamıştır. Halkımız ve duyarlı tüm kesimler bu irade beyanı ile birlikte hükümetin ve devletin adım atmasını beklemektedir. Eğer bu açıklama önemliyse -ki Hükümet haftalardır böyle bir açıklamanın beklentisi içinde olmuştur- o zaman hükümetin buna vereceği köklü somut adımlar ve ciddi bir siyasal karşılık olmalıdır. 2013 yılında gerillanın geri çekilmesi karşısında gösterilen sorumsuzluk ve duyarsızlık mevcut durumda bir daha kesinlikle yaşanmamalıdır.
   
  Önder Apo, halklarımıza karşı olan sorumluluğu gereği AKP devletine bir kez daha siyasi çözüm fırsatı sunmuştur. Hükümet bu defa halklarımıza karşı sorumluluğun gereğini ciddiyetle yerine getirmelidir. Halklarımız bunu beklemektedir. Savaş ve çatışma seçeneğinin tümden ortadan kalkması için bu zorunludur." 
   


  Okunma: 575
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker