19 Aralık 2018, 04:31
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 04 Mart 2015, Çarşamba 16:31 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  TÜRKİYE, ÖCALAN'IN 10 BAŞLIKLI MÜZAKERE TASLAĞINI TARTIŞIYOR

  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından hazırlanan 10 Maddelik müzakere başlığı farklı boyutlarıyla tartışılmaya devam ediyor.

  Geçtiğimiz günlerde İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda Kürt sorununun demokratik çözüm süreci için HDP İmralı Heyeti ve hükümet yetkilileri ortak basın açıklaması düzenlemişti..
   
  Böylece Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın hazırladığı ve 10 maddeden oluşan demokratikleşme taslağı kamoyuna mal oldu.
   
  Bu açıklama ardından bir çok kesim sorumlulukları tartışmaya başladı.
   
   
  Prof. Dr. Mesut Yeğen ortaya çıkan tabloya ilişkin görüşlerini paylaştı.
   
  AKP'nin sadece başlıkların açıklanmasının PKK tarafından uygun ve yeterli bir çerçeve olarak görerek silah bırakmasını istediğine dikkat çekti.
   
  Yeğen Kürt tarafının ise kongrenin toplanmasını dahi bu maddeler üzerinde mutabakat kurulmasına bağladığını söyledi.
   
  Prof. Dr. Yeğen, ancak seçimlerden önce de bunun mümkün görmediğini belirterek, Kürt tarafının bu durum karşısında hükümetten gelecek adımlara göre bir tutum alacağını kaydetti.
   
  Yeğen PKK'nin geleceğe dair mutabakat oluşunca kararlar alınacağını ifade etmesinin de şimdilik zaten yeterli olduğunu ve  PKK'nin ve Kürt halkının taleplerini demokratik bir yol ile çözmeye karar verdiğinin bir ifadesi olduğunu söyledi.
   
  Siyaset önündeki engellerin kaldırılmasından kastın PKK'nin yasallaşarak siyaset yapmasının önünün açılması ve yüzde 10 barajının kaldırılması olduğunu belirten Mesıt Yeğen, şöyle devam etti:
   
  Bunun için vatandaşlık kavramı ve merkezi yönetimin yerele devredilmesi üzerine Öcalan ve PKK tarafından çeşitli önerilerin geldiğine dikkat çeken Yeğen,
   
  AKP Hükümeti'nin bu 10 maddeyi hayata geçirmede gerçekten samimiyse PKK'nin siyaset alanında bulunmasının önünü açması gerektiğini vurguladı. 


  Okunma: 412
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker