13 Aralık 2018, 09:36
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 05 Mart 2015, Perşembe 17:08 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  PAJK KOORDİNASYONU'NDAN 8 MART MESAJI

  PAJK koordinasyonu tüm kadınların 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü kutladı.

  Kürdistan Kadın Özgürlük partisi PAJK koordinasyonu 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü vesilesiyle yazılı açıklama yayınladı.
   
  Açıklama 'Anlamını toplumsallaşmanın başlangıcında arayan Kürt kadınları olarak özgürlük değerleriyle yüklü mücadelemizin tüm dünya kadınlarının mücadelesiyle buluştuğu tarihi günleri yaşamaktayız.' vurgusu ile başladı.
   
  Evrenselleşen kadın direnişini yürekten selamladıklarını ifade eden PAJK koordinasyonu şunları kaydetti;
   
  'Kobanê kadının direnişiyle yeni bir özgür yaşama yol açan Arin Mirxan şahsında dünya, kadın devrimine tanıklık etmektedir. Kobanê'de harekete geçirilen faşizme karşı, emperyalizme karşı, erkek iktidarının kendisini sürdürdüğü ulus devlet modeline karşı kadın direnişi demokratik ulusa dayalı konfederalizim projesini hayata geçirmektedir.'
   
  Kürt kadınları olarak Kürdistan dağlarında, zindanlarda, serhıldanlarla büyüttüğümüz direniş ve mücadelenin kimliği bugün YJA-Star ve YPJ'de zirveleşmiştir.' denilen açıklamada yaşamın her alanının yeniden kurduklarını ve bilimciliğin yıkıcılığına karşı bilgeliğin yapıcılığı esas aldıkları vurgulandı.
   
  'Kürdistan ve Ortadoğu'da Daiş faşizmine karşı göstediğimiz direniş kapitalist modernitenin örgütlü şiddetine karşı gösterilen evrensel bir zaferdir.' denilen açıklamada şu 
   
  bu yılki dünya kadın yürüyüşüne dikkat çekildi.
   
  'YPJ'li kadınlar şahsında Kobani direnişini sahiplenme ve birlikte mücadeleyi büyütme, özgür yaşamı birlikte inşaa etme bilinciyle, bu yıl Nusaybin'de startı verilen Dünya Kadın Yürüyüşü tarihi bir anlam ve adımı içermektedir. Dünya Kadın Yürüyüşü, aynı zamanda kadın özgürlük tarihine yürüyüştür.'
   
  Açıklamada kadın özgürlüğüne dayanmayan hiçbir demokratik toplum projesinin gerçekte demokratik ve özgür olamayacağının 21. Yüzyılda daha fazla anlaşılır olduğu ifade edildi.
   
  Özellikle Kürdistan'da kırk yıldır verilen kadın özgürlük mücadelesinin de bu gerçeği gözler önüne serdiğinin altı çizildi.
   
  'Kobanê'de direnen onlarca kadın kahraman şahsında kadın özgürlüğüne dayanmayan hiçbir stratejinin gerçekleşme şansının olmayacağı ispatlanmıştır. Özgecan Aslan gibi genç arkadaşlarımızın ve hiçbir kadının katledilmemesi için kadının öz savunmaya dayalı örgütlenmesini geliştirmesi kaçınılmazdır. 
   
  Önderliğimizin "Demokratik Modernite bir kadın devrimi ve uygarlık çağıdır" belirlemesi ekseninde 21. Yüzyılın kadın yüzyılı olması ve kadın ruhuyla, bilinciyle, öz savunma gücüyle, güzelliğiyle tüm halkların yitirilmiş özlemlerini yeniden yaratmak tarihsel bir sorumluluğumuzdur. Bu temelde Dünya Kadın Yürüyüşçülerini selamlıyor, tüm dünya kadınlarının 8 Mart'ını devrimci coşkumuzla kutluyoruz.'
   


  Okunma: 516
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker