14 Aralık 2018, 00:09
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 06 Mart 2015, Cuma 17:06 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  AVRUPA PARLAMENTERLERİNDEN AB'YE 'KOBANÊ' ÇAĞRISI

  Avrupa Parlamentosu'nda bulunan tüm grupları temsilen onlarca milletvekili Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu'nun Kobanê'nin inşası için göreve çağırdı.

  Avrupa Parlamentosu'nda bulunan tüm grupları temsilen onlarca milletvekili Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu'nun Kobanê'nin inşası için göreve çağırdı. 
   
  Yeşiller, radikal sol, sosyalistler, demokratlar, liberaller ve muhafazakarlardan oluşan tüm parlamento grupları Kobanê için çağrıda bulundu.
   
  Onlarca vekilin imzasını taşıyan açıklamada Kobanê Kantonu'na yönelik insanlık düşmanı grup DAİŞ'in 15 Eylül'de başlattığı işgal saldırılara dikkat çekildi.
   
  Açıklamada başta kadınlar olmak üzer Kürt halkının YPG ve YPJ savunma güçleri bünyesinde büyük bir direniş gösterdiği ve koalisyonun da havadan bu direnişi desteklediği ifade edildi. 
   
  Direniş ve destek sayesinde Kobanê'nin özgürleştirildiğine vurgu yapan parlamenterler, Kobanê'de kadın ve erkeklerin gösterdiği direnişi demokrasi, insan hakları, ortak bir gelecek ve kadın özürleşmesi olarak ele aldıklarını kaydetti.  
   
  Çağrıda dört aylık saldırı sürecinde Kobanê'nin neredeyse büyük bölümünün yıkıldığı hatırlatılırken, kentin acilen inşa edilmesi gerektiği belirtildi.
   
  Ayrıca Kobanê Kantonu'nun inşası için kurdukları, bu komisyonun çalışmalarının uluslararası kurumlar tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı. 
   
  Avrupa parlamenterleri ayrıca yaralı sivil ve Kürt savaşçılar için de bir insani yardım koridorunun açılması çağrısını yaptılar. 
   
  İmzacılar arasında şu gruplar yer alıyor.
   
  Avrupa Birleşik Solu Konfederal Grubu,  Yeşiller, Sosyal Demokratlar , Avrupa Liberal Demokratlar,  Avrupa  Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Grubu,  Hıristiyan Demokratlar, Muhafazakar-Reformcular'dan parlamenterler şu kurum ve yetkililere çağrı yaptı: Avrupa Komisyonu Başkanı;  Avrupa Konseyi Başkanı; Avrupa Parlamentosu Başkanı; Dışişleri ve Güvenlik Politikası Birlik Yüksek Temsilcisi; Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Kriz Müdahale için Avrupa Komisyonu; Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Müzakereler için Avrupa Komisyonu. 
   


  Okunma: 455
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker