19 Aralık 2018, 04:38
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 06 Mart 2015, Cuma 17:14 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  GEÇKİN: DEMOKRATİK ÖZERKLİK 2. MADDE KAPSAMINDA ELE ALINMALI

  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından hazırlanan ve çözüm sürecinde ortaya konulan taslak metiniye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akademisyen Ercan Geçkin ve Prof Dr. Fuat Keyman, ortak tespitlerde bulundu.

  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın demokratik çözümün önünü açmak için sunduğu on maddeye ilişkin tartışma ve değerlendirmeler devam ediyor. 
   
  Akademisyen Ercan Geçkin, taslakta yer alan "Demokratik çözümün, ulusal ve yerel boyutlarının tartışılması" maddesini değerlendirdi.
   
  Geçkin, 2 Madde özel olarak çıkarılabilecek anlamların başında "demokratik özerklik ve öz yönetimin" geldiğini belirtti.
   
  "Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na Türkiye'nin koyduğu itirazın kaldırılmasına yönelik tartışmanın da bu madde çerçevesinde yürütülebileceği görülüyor" dedi. 
   
  İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman da, Öcalan'ın sunduğu 10 maddelik paketin önemine dikkat çekti.
   
  "Bu paketle çözüm süreci ileriye gidecek ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için toplumun kutuplaşmasının önü kesilecek" dedi.
   
  Öcalan tarafından bu açıklamada sunulan 10 maddenin soyutmuş gibi algılanmaması gerektiğini belirten Keyman, 
   
  "hem demokrasiyi ileriye götürecek, hem de sadece Kürt sorununda değil, bunlar bağlamında da nasıl bir siyaset anlayışı izleneceği üzerinde somut öneriler içeriyor" dedi. 
   


  Okunma: 410
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker