13 Aralık 2018, 09:36
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 06 Mart 2015, Cuma 17:15 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KARASU, DEMOKRATİK ÇÖZÜM SÜRECİ VE ÇÖZÜM TASLAĞI'NI DEĞERLENDİRDİ

  Dolmabahçe'de yapılan açıklama ile 10 maddelik taslağa AKP ve devletin nasıl yanıt vereceğinin belirsiz olduğunu belirten KCK yürütme konseyi eşbaşkanı Mustafa Karasu;HDP ve Selahattin Demirtaş'a dönük saldırıları da değerlendirdi.

  KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu Fırat haber ajansı ANF'ye konuştu.
   
  Dolmabahçe'de yapılan açıklama ile 10 maddelik taslağa AKP ve devletin nasıl yanıt vereceğinin belirsiz olduğunu belirten  Karasu; 
   
  'Bu açıklamayı AKP sahiplenmeyebilir, ama demokrasi güçleri ve HDP sahiplenerek bu açıklamayı Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü için değerlendirmelidir.' dedi.
   
  Arınç ve yine AKP hükümetinin Demirtaş'a yöneliminin kişisel değil; HDP'ye yönelik bir saldırı olduğunu belirten Karasu;
   
  'Yine HDP'yi zayıflatma temelinde Kürt halkının Özgürlük Mücadelesi'ni zayıflatma hedeflidir' dedi.
   
  Sorunun  demokratikleşme ve demokratikleşmeme çerçevesinde ele alınması gerektiğini ifade eden Karasu;
   
  'Gerçek demokrasi güçleri HDP'ye güç vererek HDP'nin AKP'ye karşı mücadelesini güçlendirmeli ve bu temelde Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak yeni bir siyasi dönem başlatmalıdırlar.' ifadelerini kullandı.
   
  Sorunun silah bırakma sorunu olmadığının da altını çizen Karasu yapılması gerekenleri sıraladı.
   
  'Türkiye'ye karşı silahlı mücadelenin bırakılması tabii ki tek taraflı ve karşılıksız olmayacaktır. Hiç kimse tek taraflı olacağını beklemesin.
   
  Kürt Özgürlük Hareketi'nin baş müzakerecisi Önder Apo'nun da kendi müzakere heyetiyle görüşmesinin her an olması gerekiyor. Kuşkusuz ilk koşul budur.
   
  Öte yandan müzakerenin başlamasıyla birlikte izleme heyetinin de müzakere nasıl oluyor, müzakere koşullarına kim uyuyor, kim uymuyor, ateşkes koşullarına kim uyuyor, kim uymuyor, bunların da olacağı izleme heyetinin olması gerekiyor. 
   
  Tabii ki Hareketimiz ve Önder Apo'nun görüşmeleri de sağlanmalıdır. İkide bir İmralı'yla Kandil arasında çelişki var deniyor. Böyle bir şey yok, ama böyle düşünülüyorsa Önder Apo ile Hareketimizin görüşmesi sağlanır. Kaldı ki sağlıklı bir müzakere ve çözüm için bu görüşmelerin yapılması şarttır.
   
  Zaten Yürütme Konseyi Ebaşkanlığı açıklamasında mevcut güvenlik paketinin çekilmesi belirtilmiştir. 
   
  Açıklamanın en önemli bir maddesi tahkim edilmiş ateşkestir. O zaman karakol yapımı, askeri amaçlı baraj ve yol yapımının da durdurulacağının taahhüt edilmesi lazım. 
   
  Medya savunma alanlarını bombalıyor, keşif uçakları gönderiyor, bunlardan vazgeçmesi lazım.
   
  Kobanê'de bütün sınır kapılarının açılması lazım. Sınır kapılarını kapatmak hangi mantığa uygundur?'
   
  Karasu roportajının devamında demokrasi güçleri ve Kürt halkının sorumluluklarını hatırlattı.
   
  'Kürt halkına ve demokrasi güçlerine düşen görev, ortaklaşmaları, ittifaklarını ortaya koyarak Hükümetin Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünü sağlayacak bu minderden kaçmasını engellemek olmalıdır. Oyalama ve halkı aldatma politikası yürütmesini engellemek olmalıdır.
   
  Hükümete Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda başka yol kalmadı diyerek bütün kaçış yollarını kapatmaktır. Yapmıyorsa da pratiğine bakarak teşhir etmektir.'
   


  Okunma: 410
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker