19 Ocak 2019, 01:13
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 06 Mart 2015, Cuma 17:17 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KCK YÜRÜTME KONSEYİ EŞBAŞKANLIĞI 8 MART'I KUTLADI

  KCK yürütme Konseyi eşbaşkanlığıda yazılı bir açıklama ile ezilen tüm kadınların 8 Mart'ını kutladı.

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı 8 Mart vesilesiyle yazılı açıklamada bulundu.
   
  Eşbaşkanlık 5 bin yıllık erkek egemenlikli iktidara, egemen cins kültürüne, kadına uygulanan şiddet, taciz ve tecavüze karşı birlik, dayanışma ve mücadele günü olan dünya emekçi ve ezilen tüm kadınların 8 Mart'ını kutladı.
   
  "Direnen ve örgütlenen kadınla özgür yaşama" şiarıyla mücadeleyi yükselten, örgütlü ve mücadeleci, emekçi ve isyan ruhlu tüm kadınları selamlayan Eşbaşkanlık şunları kaydetti.
   
  "Sömürgeciliğe ve IŞİD faşizmine karşı Kobanê ve Şengal'de destansı direniş örneklerini yaratarak şehit düşen Arin yoldaşın şahsında tüm şehit kadın yoldaşları minnetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.'
   
  Açıklamada Kürt halk önderi Öcalan'ın kadın özgürlük mücadelesi yaratımına değinildi.
   
  'Reber Apo'nun belirttiği 'ilk ezen - ezilen toplumsallık, sınıfsallık ve ulussallık statüsü' köleleştirilen kadınla başlamıştır. Demokratik toplum, demokratik ulus ve özgürleşen insanlık da kadın özgürlüğüyle gerçekleşecektir.
   
  Kadını fiziki, ahlaki ve anlamsal olarak öz savunma gücünden düşüren ulus devletçi zihniyet, iktidarcı ve devletçi erkek aklı değişmeden ve değiştirilmeden kadın şahsında özgürleşen insanlıktan söz edilemez. İnsanlık özgürleşecekse eğer, özgürlük ve demokrasi adına verilen tüm mücadelenin merkezine kadın özgürlüğünü almak zorundadır. '
   
  Kapitalist modernite zihniyetinin sonuçlarına da değinilen açıklamada şunlar kaydedildi.
   
  'Her gün taciz, tecavüze uğrayan ve katledilen kadın şahsında aslında tüm insanlık olmaktadır. Avrupa oryantalizmi ile Ortadoğu'nun gelenekleri arasında tam bir kıskaç ve cendereye alınarak nefessiz bırakılmak istenen kadının en büyük isyanı da buna karşı olmaktadır." 
   
   
  Eşbaşkanlık Kürdistan kadınının sömürgeciliğe ve DAİŞ faşizmine karşı gösterdiği direniş ile dünya emekçi kadınlarıyla buluşan öncülük rolünü yerine getirdiğine de dikkat çekti.
   
  Ve son olarak şu vurgular yapıldı.
   
  "Kırk yıllık kadın özgürlük mücadelesi büyük değerler ortaya çıkarmıştır. Baştan aşağı bir kadın devrimi olarak gelişen Kürdistan devrimi, bugünde kadın öncülüğünde zafer kazanmakta, kadınla demokratik komünal yaşam inşa edilmektedir. Reber Apo'nun tüm dünya kadınlarına olan en büyük armağanı kadın özgürlük ideolojisiyle, dünya emekçi ve mücadeleci kadınların evrensel düzeyde geliştirdiği direniş ve mücadelede anlam kazanmıştır. 8 Mart'ta Nusaybin'de startı verilecek olan dünya emekçi kadınlarının özgürlük yürüyüşü, kadın özgürlüğü ve toplumsallığını bir kez daha selamlıyor ve 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutluyoruz."
   


  Okunma: 477
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker