10 Aralık 2018, 09:40
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 06 Mart 2015, Cuma 17:18 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KJK KOORDİNASYONU ÜYESİ JİYAN LAVA DEĞERLENDİRDİ

  KJK Koordinasyon üyesi Jiyan Lava yarın Nisebin-Qamişlo sınırında yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı.

  KJK Koordinasyon üyesi Jiyan Lava yarın Nisebin' de gerçekleştirilecek dünya kadın yürüyüşüne katılım çağrısı yaptı.
   
  Lave New York'ta başlayan mücadelenin bugün Kobanê'de, Şengal'de ve Kürdistan dağlarında devam etiğini söyledi.
   
  2014 yılının Kürt coğrafyası başta olmak üzere Ortadoğu'da oldukça sıcak gelişmelere sahne olduğunu kaydeden Jiyan Lava şöyle devam etti;
   
  " Bugün Kobanê de YPJ şahsında gelişen direniş sadece bir şehirde verilen bir mücadele değildir. Bu mücadele Saralarla başlayan otuz yılık Kürt kadın özgürlük mücadelesinin bir ürünü olarak Kobanê'de Arin Mirkanlarla devam etti. Otuz yılı aşkındır Kürt kadını Ortadoğu'da aktif bir mücadele yürütüyor. Yürütülen bu mücadele bu gün meyvelerini vermeye başlamıştır. Bunun somut örneğini Kobanê'de, Şengal'de, Maxmur'da ve Kerkük'te gördük."
   
  Lava, Kobanêli kadınların yaşamın her alanında kendisini örgütleyen ve iradesiyle kendisini var ederek güç haline getirdiğini vurguladı.
   
  Kürt kadınının hem Ortadoğu hem de dünyada yaşayan tüm kadınlara umut, moral ve güç kaynağı olduğunun da altını çizdi.
   
  Lava Kürt kadını şahsında canlanan yeni bir yaşam anlayışının olduğunu ve egemen erkek zihniyetinin de bu anlayışa saldırdığına dikkat çekerek, kadının olduğu her yerde yaşamın kendi doğal seyrinde ve aydınlık bir çehrede gelişimini sağladığını da kaydetti.
   
  "Yaşamın yarısını oluşturan kadını hiçe sayarak yaratılanı yaratandan ötürü bile sevmemektedirler" diyen Lava şöyle devam etti.
   
  "Fakat bu akılın kazanması asla mümkün değildir. Neden mi? Çünkü aydınlık ve karanlık çatışmasında galip gelen ve gelecek olan her zaman aydınlığın kendisi olacaktır. Bugün bu ışığın temsilciliğini Sara yoldaşın önderliğinde gelişen kadın özgürlük hareketi yapmaktadır. Bu ışığın bütün dünyayı sarması için Nisebin'de başlayacak olan özgürlük yürüyüşünde özgürlük meşalesi Portekiz'e kadar taşınacaktır. Bu büyük ve uzun yürüyüşte kadınlar kendi dilleriyle, kültürleriyle, özgünlükleriyle varlık gösterirken tek yürek olarak hep birden direnişi, özgürlüğü ve birliği haykıracaktır. Bu açıdan bu yürüyüş oldukça anlamlı olmaktadır" 
   
  2015 8 Mart'ına da değinen Lava kadınların her süreçten daha fazla bu dönemde örgütleme ihtiyaçlarının açığa çıktığını kaydetti.
   
  "Bunun için başta Kürt kadını olmak üzere Ortadoğu ve dünya kadınları, Kobanê ve Şengal'de direnen kadınla birlikte, özgür bir geleceği inşa etmek için ele verip mücadeleyi yükseltmeliyiz" dedi
   
  ve herkesi 7 Mart'taki Nusaybin yürüyüşüne katılmaya çağırdı.
   
  "Bütün kadınları zılgıtlarıyla, şarkılarıyla, halaylarıyla, sloganlarıyla, baharı müjdeleyen rengarenk elbiseleriyle Rojavalı, Şengalli kadınlarla birlikte bu yürüyüşe katılmaya çağırıyorum. Bu yürüyüş özgürlük yürüyüşüdür. Kadın birlikteliğinin ve mücadelesinin yürüyüşüdür. Ülkesini, toprağını ve varlığını savunma yürüyüşüdür. Bu temelde herkesi Nisebin'de yapılacak dünya kadın yürüyüşüne katılamaya davet ediyorum. Şimdiden tüm kadınlara KJK adına üstün başarılar diliyoruz" 
   


  Okunma: 559
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker