14 Aralık 2018, 00:16
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 10 Mart 2015, Salı 17:51 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KJK KOORDİNASYONU'NDAN KUTLAMA MESAJI

  KJK koordinasyonu yazılı bir açıklama ile 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününde düzenlenen eylemsellikleri değerlendirdi.

  Komelen Jinen Kürdistan-KJK- Koordinasyonu 2015 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü kutlamalarını değerlendirdi.
   
  "KOBANÊ'DE DİRENEN KADINLA ÖRGÜTLENELİM" şiarıyla, Kürdistan, Ortadoğu ve Dünya'da sergilenen görkemli 8 Mart eylem ve etkinliklerinin kutlandığı açıklamada şunlar belirtildi.
   
  'Kadının büyük direniş ve isyan günü olan 8 Mart'ta dünyanın dört bir yanında özgürlük için ayağa kalkan kadınlar, Cizre'den Arjantin'e, Pakistan'dan İstanbul'a, Amed'den İtalya'ya Qamışlo'dan Rusya'ya, Sine'den Ermenistan'a,  Sülaymaniye'den Hindistan'a,  Şengal'den Bangladeş'e, Kobanê'den Paris'e büyük bir özgürlük seli ile aktılar. 
  Her akış farklı bir renge, sese sahipti.  Kadınların bu görkemli duruşu devletçi, iktidarcı, cinsiyetçi erkek paradigmasının her türlü despotizmine karşı büyük bir demokratik, özgürlük duruşudur.'
   
  Kadınların egemen erkek zihniyeti ve sisteminden hesap sorma gücü ve örgütlülüğünü gösterdiğine dikkat çeken KJK koordinasyonu,
   
  'Bu güç ve örgütlülük aynı zamanda özgür kadın direniş çizgisi temelinde 'demokratik ulusu' en yetkin tarzda inşa etme gücü ve örgütlülüğüdür.' dedi.
   
  Açıklamada 8 Mart direniş eylemlilikleri ile Kürt kadını şahsında bir kez daha Ortadoğu ve dünya'nın başkaldırısında kadınların daha önemli bir yerinin olduğunun ispatlandığı kaydedildi.
   
  Devamla da şunlar belirtildi.
   
  '8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde de devletçi- iktidarcı ve cinsiyetçi zihniyete dayalı gelişen saldırılar olmuştur. Başta, Yozgat ve Adana'da gelişen faşist yaklaşımları kınıyoruz. Kadınlar egemen erkek şiddetine- terörüne karşı daha fazla örgütlenerek, öz savunmayı yaşamın her alanında geliştirerek daha güçlü, örgütlü ve mücadeleci tutumunu süreklileştirebilmelidir.
   
  Rojava,  devletçi, iktidarcı, cinsiyetçi tüm sınırlara meydan okuyan tutumu ile Kadın devrimini tüm görkemiyle 8 Mart eylem ve etkinlikleri ile ortaya koymuştur. Rojava devrimini koruma ve yaygınlaştırma temelinde YPJ öncülüğünde gelişen direniş 8 Mart kadın şehitlerimizle devam etmiştir. 
   
  En güzel ve en direnişçi ve en özgürlükçü duruşun sahip olan Jin Jiyan yine kadın ortaklaşması ve dayanışmasının en direngen ve direnişçi kişiliği olan MLKP savaşçısı Avaşin Tekoşin Güneş( Ivana Hobbman) 8 Mart şehidimiz olmuşlardır.
   
  8 Mart'ı mevzilerde direnerek karşılayan ve kadın özgürlük mücadelesinde kendileri de bedel olan bu yoldaşlarımız,  direnişin eşsiz ve görkemli gücünü ve iradesini ortaya koyarak, 8 Mart hakikatine en güçlü ve en doğru bağlılığın da ifadesi de olmuşlardır. Tüm kadınları bu duruşu güçlü sahiplenerek, kadın özgürlük mücadelesini daha büyütmeye, yaygınlaştırmaya çağırıyoruz.'
   


  Okunma: 408
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker