11 Aralık 2018, 23:31
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 14 Mart 2015, Cumartesi 18:18 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  ''KADIN ORDULAŞMASI ÖZGÜRLÜKLERİN TEMİNATIDIR''

  YJA Star Şengal Komutanı Berfîn Nurhak, ortak kadın savunma mekanizmalarının oluşturulması gerektiğini belirtti.

  Kürt Kadın hareketi 22 yıldır ideolojik ve politik mücadelesi kadar yarattığı kadın ordulaşmasıyla da toplumda sarsıcı gelişmelere yol açtı. 
   
  Kadın özgürlük ilkeleriyle donanmış kadın savunma birlikleri, son bir yıldır destansı Kobanê ve Şengal direnişiyle dünyanın odağı oldu.
   
  YJA Star Şengal Komutanı Berfîn Nurhak, Kürt kadın hareketinin yarattığı sonuçları Yeni Ozgur Politika gazetesine değerlendirdi
   
  Nurhak Halkların özgürlük mücadelesinin güvencesinin kadın özgürlük çizgisi olduğunu söyledi.
   
  "Ordulaşma alanında mücadele etmeseydik, kendimizi örgütlemeseydik, bugün Kürdistan'da kesinlikle ne toplumsal yaşamda bir değişiklik olurdu ne de kadının özgürlük arayışı bu kadar güçlü olabilirdi."
   
  Ve Kürdistan kadınının özgürlük arayışındaki bilincine değindi.
   
  Nurhak devamla şunları ifade etti.
   
  "Kadın ordulaşma mücadelemizden aldığımız güç ve toplumsal alanda verdiğimiz mücadele sonucunda Kürdistan'da devlet otoritesinin ve devlete bağlı yapılanmaların zayıfladığından bahsedebiliriz. Bugün Kürdistan'da devlet sistemi dışında toplumsal yaşamı örgütlemek isteyen, bunun arayışını, mücadelesini en çok veren kadınlardır. "
   
  Komutan Nurhak  kadın örgütlenmesinin , salt askeri alanda değil toplumsal yaşamın her alanında meşru savunma bilincini geliştirdiğinin de altını çizdi.
   
  Ve son olarak dünya genelinde toplumsal yaşamın her alanında özsavunma ilkelerine dayalı örgütlenmiş kadının, erkek egemen sistemine karşı daha radikal mücadele edebilceğini ve kadın özgürlüğü lehine sonuç alabileceğini kaydetti. 
   


  Okunma: 1632
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker