11 Aralık 2018, 23:32
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 24 Aralık 2015, Perşembe 13:20 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Yüksekdağ: Kürtler devletten kopuyor

  HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ, 2015 yılının ANF'ye değerlendirdi. Yaşanan mevcut süreci "Kürtlerin devletten kompası" şeklinde yorumlayan Yüksekdağ, öz yönetim direnişlerinin Saray darbesine karşı sivil halk direnişi olduğunu söyledi.

  HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ, 2015 yılının ANF'ye değerlendirdi. Yaşanan mevcut süreci "Kürtlerin devletten kompası" şeklinde yorumlayan Yüksekdağ, öz yönetim direnişlerinin Saray darbesine karşı sivil halk direnişi olduğunu söyledi.  
   
  Yüksekdağ, "hendek" olarak ifadelendirilen öz yönetim direnişleri için şu  ifadeleri kullandı:
   
  "Ortada uzunca bir süredir devam eden bir halk mücadelesi ve hak direnişi var. Özyönetim ilanları ve özyönetim direnişi tarihsel ve güncel bir hak direnişidir."
   
  "Çok açık ki darbeci statüko güçleri ile demokratik halk direnişi güçleri arasında bir mücadele yürütülüyor" diyen Yüksekdağ, Türkiye'de bir darbe yaşandığını ifade etti:
   
  "Türkiye'de bir darbe yaşanıyor. Bu darbeye direnenler ile direnmeyenler, darbeyi gerçekleştirenler ile darbenin hedefindekiler arasında bir mücadele yaşanıyor. Bu darbeye direnmeyenler, bu darbe gerçeğini yok farz ederek, gerçekten kurtulabileceklerini sanıyor olabilirler. Ama artık idare etme alanı kalmadı. Darbe büyüyen bir çığ gibi önüne gelen her şeyi silip süpürecek yıkım hareketine dönüştü. Bizim ve demokratik siyasetin hareket zeminini ortadan kaldıran doğrudan AKP/Saray darbesidir."
   
  7 Haziran'dan sonra darbenin daha görünür hale geldiğini belirten Yüksekdağ, bu darbe sadece HDP değil bütün demokrasi güçlerinin siyaset alanını daralttığını vurguladı.
   
  Yüksekdağ, "Özyönetim direnişleri, sivil halk direnişleri, bu darbeye karşı direnişin büyütülmesi bakımından çok önemli rol oynamıştır" diye ekledi.
   
  Kürt halkının Türkiye halklarının darbeye karşı direniş  dinamiği haline geldiğini belirten Yüksekdağ, şunları söyledi: "(Kürt halkı) Darbeye karşı direnişin sivil öncü dinamiği haline gelmiştir. Özyönetim direnişlerini, demokratik siyaset alanını daraltan değil, tam tersine güçlendiren, demokratik siyaset alanının direncini büyüten ve sağlamlaştıran bir hareket olarak görüyoruz."
   
  Batıdaki sessizliği de değerlendiren Yüksekdağ, "Bu süreci halkların birbirinden kopması değil de, Kürtlerin devletten kopması olarak yorumluyorum. Kürt halkının ulaştığı bilinç düzeyi o kadar görkemli ki, bölgesel ve evrensel düzeyde yeni bir demokrasi bilincinin ışığı haline gelmiş durumda. Kürt halkı bu kadar acılar yaşamış olmasına rağmen, Türkiye halklarına karşı bir öfke duygusu yaşamıyor. Kürt'ün öfkesi bugün devletedir. Bu nedenle Kürt halkını kazanamazlar."
   
  Çözüm sürecini değerlendiren Yüksekdağ, bu sürecin hükümet tarafından tek taraflı olarak bitirildiğini söyledi.
   
  Yüksekdağ şu mesajları verdi: "Müzakerelerin izleme kurulu eşliğinde başlaması gerekir. Sunulan yol haritasının ve taslağının sağlıklı bir zeminde tartışılması gerekir. İmralı'da uygulanan tecridin kaldırılarak, müzakereye uygun bir pozisyonun alınması gerekir."
   
  Yüksekdağ sözlerini şöyle tamamladı: "2015 çok büyük mücadelelerin, çok görkemli direnişlerin, aynı zamanda da çok ağır saldırıların yaşandığı bir yıl oldu. 2016'yı bu görkemli direnişlerin finalinin ve görkemli sonuçların açığa çıkacağı bir yıl olarak görüyorum. 2016'da bütün Türkiye ve Kürdistan halkları bu büyük görkemli ve tarihsel direnişleri sonuca ve finale taşıyacaktır."


  Okunma: 573
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker