13 Aralık 2018, 23:52
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 24 Aralık 2015, Perşembe 13:25 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Libya krizi: Güvenlik Konseyi 'Ulusal Birlik Hükümeti'ni onayladı

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Libya'da ulusal birlik hükümeti öngören bir karar tasarısının oy birliği ile onayladı.

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Libya'da ulusal birlik hükümeti öngören bir karar tasarısının oy birliği ile onayladı.

  Karar tasarısı BM nezdindeki İngiliz elçi Matthew Rycroft tarafından sunuldu.  İngiliz temsilci, kabul edilen kararın bir sürecin başlangıcı olduğunu belirtirken, Libyalı tarafların henüz anlaşmayı imzalamadığını hatırlattı.

  Güvenlik Konseyi kararında, Libya krizine ilişkin Fas'ın Skhirat kentinde imzalanan siyasi anlaşma da selamlandı.  Skhirat anlaşması Trablus merkezli ulusal bir uzlaşı hükümeti öngörüyor.

  BM Güvenlik Konseyi, Libyalı taraflar arasında kurulan Başkanlık Konseyi'nden 30 gün içerisinde yeni bir hükümet bileşimini oluşturmayı ve Libya'nın istikrarı için gerekli güvenlik mekanizmalarını hayata geçirmesini istedi.

  Batılı diplomatlara göre, işlevsel bir hükümetin kurulması ardından Libya'da güçlenmeye başlayan DAİŞ'e karşı uluslararası yardım talep edilebilir.

  Batılı ülkeler ayrıca kurulacak yeni hükümetten, göç akışına karşı mücadele için Libya kara sularına giriş izni almayı bekliyor.

  Libya, 2011'de Muammer Kaddafi'nin NATO operasyonu ile kanlı bir şekilde devrilmesinden bu yana kaos içerisinde bulunuyor.

  Ülkede mevcut durumda iki hükümet ve iki parlamento var.  Biri başkent Trablus'ta üslenirken, Batı'nın tanıdığı diğer hükümet ise Tobruk'ta merkezini kurdu.

  Aylarca süren müzakereler ardından Libyalı sivil toplum temsilcileri ile iki parlamentonun üyeleri 17 Aralık'ta ulusal birlik hükümeti öngören BM öncülüğündeki bir anlaşmayı onayladı.

  Ancak her iki parlamentonun başkanları anlaşma metnine karşı çıkarak, Aralık ayında Tunus'ta imzalanan alternatif bir anlaşmadan yana tavır koydular.  Okunma: 288
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker