19 Ocak 2019, 01:11
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 24 Aralık 2015, Perşembe 13:28 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Rusya ile Taliban arasında DAİŞ'e karşı işbirliği!

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkilisi Rusya'nın çıkarlarının DAİŞ ile mücadele kapsamında Pakistan ve Afganistan Talibanlarınınki ile çakıştığını söyledi.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkilisi Rusya'nın çıkarlarının DAİŞ ile mücadele kapsamında Pakistan ve Afganistan Talibanlarınınki ile çakıştığını söyledi.

  İnterfax haber ajansına konuşan Kremlin Sarayı'nın Afganistan özel temsilcisi Zamir Kabulov, "Talibanların çıkarları objektif olarak bizimkiyle çakışıyor" dedi.

  Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı'nda görevli olan Kabulov, "Daha önce de, Talibanlarla bilgi alışverişi için iletişim kanallarımızın olduğunu söylemiştim" diye hatırlattı.

  Kabulov, "Hem Afganistan hem de Pakistan Talibanları, El Bagdadi'yi halife olarak kabul etmediklerini ve DAİŞ'i tanımadıklarını açıkladılar ve DAİŞ'e ağır darbeler vurmaya başladılar bile" dedi.

  AFP'ye konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakarova, Kabulov'un ifadelerini doğruladı. Zakarova, Kabulov'un söylediklerinin DAİŞ'e karşı mücadeleyle bağlantılı olduğunu söyledi.

  Talibanlar, Rusya tarafından DAİŞ gibi terörist bir örgüt olarak değerlendiriliyor.  Ancak Birleşmiş Milletler'e bağlı uzman bir komitenin Eylül sonunda yayınladığı bir rapora göre DAİŞ Afganistan'daki etkisini giderek arttırıyor.

  AFGAN TALİBAN HAREKETİ ÖZEL BİRLİKLER KURDU

  BBC'ye göre Talibanlar DAİŞ ile mücadele için özel birlikler kurdu. Normal birliklerden daha eğitimli ve donanımlı oldukları belirtilen özel birliklerin bini aşkın savaşçıdan oluştuğu ifade ediliyor. Amaçları DAİŞ'i ezmek.

  Rus Sputnik haber ajansına göre Taliban özel birlikleri DAİŞ'in varlık gösterdiği ve ele geçirme riski bulunan tüm Afgan bölgelerinde harekete geçirildiler.

  Özellikle Nangarhar, Farah, Helmande ve Zabul vilayetlerinde çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Taliban kaynaklarına göre Ekim ayı başından bu yana onlarca DAİŞ unsuru öldürüldü.  Okunma: 399
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker