19 Ocak 2019, 01:56
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 24 Aralık 2015, Perşembe 13:41 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  ABD'nin Noel'de tükettiği enerji yoksul ülkelerin yıllık tüketiminden fazla

  Noel'deki çılgın enerji tüketimi araştırma konusu oldu. Sonuçlar çarpıcı ama sürpriz değil. ABD'de Noel döneminde tüketilen enerji, pek çok yoksul ülkenin yıllık tüketiminden daha fazla.

  Amerikalı bir düşünce grubu, ABD'de Noel ışıklarının tükettiği enerji mikatarının Etiyopya veya Salvador gibi yoksul ülkelerin yıllık tüketiminden daha fazla olduğunu belirtti.
   
  ABD'de noel ağaçlarını süsleyen ışıklar saatte 6,63 milyar kilowatt enerji harcıyor.
   
  Bu da yılda 5,35 milyar kilowatt harcayan Salvador, 5.30 milyar kilowatt harcayan Etiyopya ya da 4.81 milyar kilowatt enerji harcayan Tanzanya'nın ulusal tüketiminden fazla.
   
  Bu sonuçlar Center for Global Development blog sayfasında yayınlandı.
   
  Araştırmanın iki yazarı Todd Moss ve Priscilla Agyapong, ABD'de Noel ışıklandırmalarının tükettiği 6.63 milyar kilowatt enerjinin, ABD'nin yıllık olarak tükettiği enerjinin sadece yüzde 0,2'sini temsil ettiğine dikkat çektiler.
   
  Ulusal teketim ile kıyaslandığında yüzde 0,2'ye denk gelen bu enerjinin yoksul ülkelerle kıyaslandığında büyük bir tüketimi ifade ediyor. Zira saatte 6.63 milyar kilowatt enerji ile 14 milyon buzdolabı çalıştırılabiliyor.
   
  Amerikalı ailelerin kullandığı enerji miktarı ise ülkenin toplam enerji tüketimin dörtte birine denk geliyor.
   
  Birlemiş Milletler'in 31 ülkeden elde ettiği verilere bakılırsa, Güney Koreli ailelerin enerji tüketiminin düşük olduğu görülüyor.
   
  Güney Kore'de ailelerin ulusal enerji tüketimindeki ağırlığı yüzde 14 iken, tersine yoksul bir ülke olan Gana'da ailelerin enerji yükü yüzde 57'ye çıkıyor.
   
  Araştırmanın yazarları, "Başka türlü söylersek, elektriğin yüzde 70'i evlerin dışında ticari ve sanayi alanlarında kullanılıyor" dedi.


  Okunma: 470
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker