19 Ocak 2019, 01:10
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 27 Aralık 2015, Pazar 14:51 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Amed'de 'Sivil Savunma Birlikleri' ilan edildi

  Kürdistan'ın Cizîr ve Nisêbîn ilçelerinden sonra Amed'de de Sivil Savunma Birlikleri YPS ilan edildi.

  Kürdistan'ın Cizîr ve Nisêbîn ilçelerinden sonra Amed'de de Sivil Savunma Birlikleri YPS ilan edildi. 
   
  Yazılı bir açıklama yapan YPS Amed Komutanlığı, Amed'de direnen tüm örgütlü halk güçlerinin Sivil Savunma Birlikleri altında birleşme kararı aldığını açıkladı. 
   
  Türk devletinin Kürdistan'a yönelik onlarca yıldır benzeri görülmemiş saldırılarına dikkat çeken YPS Amed Komutanlığı, Kürtlerin bu saldırılara karşı her yerde direndiğini ve direnmeye devam edeceğini kaydetti. 
   
  Kürt halkının demokrasi ve özgürlük arayışçılarının varlık ve yokluk mücadelesi olduğunu belirten YPS, "Sadece direnmekle sınırla kalmayacak, yaşadığımız her yerde demokratik özgür yaşamı inşa edeceğiz" dedi. 
   
  Açıklamada,  "Saldırılara kaşrı YDG-H öncülüğünde tüm halkımızın geliştirdiği direnişin, artık daha örgütlü ve yaygın olarak bir çatı altında büyütülerek geliştirilmesinin zamanı gelmiştir" denilerek, YPS'nin ilanı yapıldı. 
   
  YPS-NISÊBÎN: HENDEKLERİN ARKASINDA ÖZGÜRLÜK YEŞERİYOR
   
  Türk devletinin özyönetim alanlarına yönelik düzenlediği saldırılara karşı halkı korumak için kurulan Sivil Savunma Birlikleri YPS, Amed'den bir gün önce Nisêbin'de de ilan edildi. 
   
  Devlet terörünün temel hedeflerinden biri olan Nisêbîn'de son aylarda yedi kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
   
  Son yasak 11'inci gününü de yerinde bıraktı. 
   
  Kısa bir süre önce kurulan Sivil Savunma Birlikleri, barikatların arkasındaki durumu Dicle Haber Ajansı'na anlattı. 
   
  Nisêbîn'de 26 Aralık Cumartesi günü ilan edilen YPS'nin sorumlularından Nuda Yadigar, "Burası artık bir Rojava sistemidir" dedi.
   
  "Halk artık bitmesini istedikleri bir savaşı yürütüyor. Artık kazanmak istiyorlar" diyen Yadigar, direnişlerin her gün  büyümesinin nedeninin de bu olduğunu söyledi. 
   
  Silahın bir zorunluluk haline geldiğini belirten Yadigar, "Demokratik Konfederalizmi yaşayabilmek için silah kaldırmak zorundaydık. Demokratik Konfederalizm bu topraklarda yeşerirse Türkiye halkları da ayaklanacaktır" dedi. 
   
  Hendek ve barikatları da değerlendiren Yadigar, "Burada özgürlük yeşeriyor. İleriye dönük planlamalar yapılıyor" şeklinde konuştu. 
   
  Mahallelerde büyük bir direniş olduğunu söyleyen Yadigar, devlet güçlerinin bu mahallelere 2 aydır bir adım dahi atamadıklarını kaydetti.
   

     Okunma: 1428
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker