10 Aralık 2018, 09:39
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 12 Ocak 2016, Salı 09:46 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Duran Kalkan: İddia ediyorum AKP çökecek!

  PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, PKK'nin gelişiminin zirvesinde olduğunu belirterek, AKP'nin umut ettiği gibi düz çökmeyeceğini söyledi. Aksine AKP'nin zayıf olduğunu kaydeden Kalkan, " Ben şunu da iddia ediyorum: Bu AKP çökecek!" dedi.

  PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, PKK'nin gelişiminin zirvesinde olduğunu belirterek, AKP'nin umut ettiği gibi düz çökmeyeceğini söyledi. Aksine AKP'nin zayıf olduğunu kaydeden Kalkan, " Ben şunu da iddia ediyorum: Bu AKP çökecek!" dedi.
   
  PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan MED NUÇE TV’de 11 Ocak Pazartesi günü yayınlanan Politik Alan programına konuk oldu.
   
  Kalkan, Kürdistan'daki devlet terörüne ilişkin önemli mesajlar verdi.  Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çökertme değil, Çöktürme Planı devreye koyduğuna dikkat çekerek, bugünkü katliamların tümünün sorumlusunun Erdoğan olduğunu söyledi.
   
  KÜRT TOPLUMU DAHA NE KADAR SABREDER BİLİNMEZ
   
  İşte Kalkan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:
   
  -Bütün katliam ve vahşete rağmen, yanlarında çocuklarını şehit vermelerine rağmen Kürt kadınları, Kürt anaları ‘barış!’ diyor, ‘demokrasi içerisinde birlikte yaşamak’tan söz ediyorlar. Ama sabrın da bir sınırı vardır. Kürt toplumu daha ne kadar sabreder, bilinmez.
   
  -Türkiye’nin havadan sudan, ekmekten daha acil yeni sivil ve demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. İşin esas yanı budur. Ama durum böyle diye her “anayasa gerekli” diyenler de gerçekten sivil anayasa mı istiyor, o da tartışmalıdır. AKP’ye göre sadece başkanlık sistemi gelsin, anayasanın diğer yönlerine itirazı yoktur. Yeter ki, Tayyip Erdoğan başkan olsun! Örneğin MHP’ye göre mevcut anayasa en iyisidir. CHP’ye göre ise: 12 Eylülden öncesi ne güzeldi, oraya dönülsün! CHP bu kadar geridir. Cumhuriyeti kurucu parti ya, nostaljik bir konumda kalmıştır. Böyle bir meclisten sivil, demokratik bir anayasa nasıl çıkar? Bunda bir olasılık görülmüyor. Belki bir iki şey değiştirilerek, makyajlanarak topluma sunmak isteyecekler. Bu konuda HDP yalnız kalıyor. 
   
  VAHŞİ BİR KATLİAM VAR
   
  -AKP oyun yapıyor. Kürdistan’da çok vahşi bir katliam ve soykırım yürütüyor. Evleri yakıyor, binlerce asker polisle kuşatıyor, sürdüğü faşist çetelerle ana karnındaki bebeleri, yetmiş yaşındaki ihtiyarları katlediyor. Haftalarca insan cenazeleri sokaklarda kalıyor. İnsanlar cenazelerini gömemiyor. İlginçti; o gün bazı avukatlar Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvururken, müvekkiline “gömülme hakkı istiyoruz” diyordu. AKP’nin vahşeti bu duruma geldi. İnsanların gömülme hakkı isteniyor! Mevcut rejim bunu bile insanın elinden alıyor.
   
  EVREN NE İDİYSE ŞU AN ERDOĞAN DA ODUR!
   
  -Tayyip Erdoğan söylüyor; ordu yapıyor, polis yapıyor, mahkeme ve meclis yapıyor. 1981-82’de Kenan Evren ne idiyse şuan Tayyip Erdoğan odur. Biz o günleri çok iyi biliyoruz. Evren meydanlara çıkıyordu, ne konuşuyorduysa kanun oydu. Bütün devlet gücü onu uyguluyordu. Basın onun propagandasını yapıyordu ve şimdiki kadar bile yapamıyordu. O zaman biraz eleştiren basın ve aydınlar vardı. Şimdi ise basın tam bir polis basını, özel savaş basını olmuş. Sistemi Tayyip Erdoğan kurmuş, zaten fiilen değiştirdim dedi. O emrediyor diğerleri yapıyor. Dolayısıyla bütün bu politikaların sorumlusu Tayyip Erdoğan’dır. Kürdistan’daki bütün katliamların sorumlusu Tayyip Erdoğan’dır. 
   
  ÇÖKERTME PLANI
   
  -Eylül 2014’te ne oldu? 15 Eylül 2014’te DAİŞ Kobani’ye saldırdı. Çökertme Planıyla DAİŞ’in Kobani’ye saldırı planı ortak bir plandır. Tayyip Erdoğan’ın “Kobani düştü düşüyor” söyleminin böyle bir plan temelinde olduğu çok açıktır. Eğer DAİŞ Kobani’yi hızla vurabilseymiş, bu plan doğrultusunda acilen saldırıya geçeceklermiş. Bu gerçekleşmediği için planı 30 Ekime MGK’ye götürdüler, seçime kadar süreç uzadı.
   
  -Çökertme değil, Çöktürme Planı. Demek ki bu plan neymiş, Diz Çöktürme Planı, ama kimin kime diz çöktürteceğini göreceğiz. PKK’nin ayakları kırılacakmış, diz çökecekmiş, ondan sonra istediklerini yapacaklarmış! Silvan’da duvara yazdılar ya, “Türksen öğün, değilsen itaat et!” yani diz çök! Onu yapanlar bu plana göre hareket ediyorlar. Bu planı biliyorlar ve propagandasını yapıyorlar. Bu plan Eylül 2014’ten beri uygulamaya konmuş ama direniş karşısında parça parça uygulandı. Kobani’de bu plan yenildi, 7 Haziran seçimlerinde yenildi. Yeniden ortam yaratılarak sonunda 24 Temmuzda bu planı uygulama zemini buldular.
   
  KÜRDİSTAN SRİ LANKA DEĞİLDİR!
   
  -Neymiş, diz çöktürülecekmiş! PKK 40 yıldır mücadele ediyor, kim kimin önünde diz çöktü, bunu gördük. Bunları söylemek istemiyorduk ama Ahmet Davutoğlu geriye dönsün ve bu 40 yıllık tarihteki hükümetlerin başbakanların durumuna baksın. PKK ayakta ve dimdiktir. İş diz çöktürmeyle olacaksa kimin diz çöktüğü ortadır. Bu bakımdan Sri Lanka Modeli filan hikayedir. Kürdistan Sri Lanka değildir. O tür saldırılar zayıf düştüğü, zorlandığı anda yok etmek için yapılır. O planları askeri ve siyasi strateji ve taktik açısından ne anlama geldiğini biz de biliyoruz. Ama PKK gelişiminin zirvesindedir. Son iki yıl en büyük zaferleri kazandı. Ortadoğu’nun en dinamik gücü haline geldi. Böyle bir güce karşı Sri Lanka’nın Tamillere uyguladığı uygulanamaz. Onu uygulamaya kalkan kendisi diz çöken duruma gelir. Bunlar safsatadır. Bunlar Kürt toplumunun, aydınların ve Türkiye demokrasi güçlerinin morali bozulmak isteniyor.
   
  İDDİA EDİYORUM: BU AKP ÇÖKECEK!
   
  -Bir de ben şunu iddia ediyorum: Bu AKP çökecek! 7 Haziranı görse 1 Kasımı göremeyecek! Buradan bunu söylüyorum. O nedenle AKP 1 Kasımda hükümet oldu ama iktidar olamadı. Olamayacak da. Demokratik direniş Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu’da AKP’yi yenecek, yıkacak. Herkes bunu bilsin.  AKP’ye bu kadar güç verenler hesaplarını doğru yapsınlar. Bunu Genelkurmaya da, ordusu da, polisi de, mahkemesi de, medyası da, meclisi de, partileri de hesaplarını doğru yapsınlar. AKP’nin faşist soykırımcı gerçeğine dayanarak, ona yaslanarak bir şeyler yapmaya kalkmasınlar. Onun suç ortağı olmasınlar. Suç ortağı olan herkes hesap verecektir. Dost acı günde belli olur, derler. Kürtler ve demokratik güçler şuan kimin dost kimin düşman olduğunu gözlüyor. Bu bir netleşme sürecidir. 
   
  AKP'NİN ÇÖKTÜRME PLANI YENİLMİŞTİR!
   
  -Kim ne kadar devrimci, demokrat, hümanist, barışçı, sol ve sosyalist, özgürlükçü; kim ne kadar faşist, katliamcı, Kürt karşıtı ve düşmanı? Bunlar açığa çıkıyor. Böyle bir durumda herkes yerini doğru tespit etmeli. Yanlış yapanlar çöken AKP’yle birlikte çökerler. Çöken DAİŞ çöken AKP oldu. Çöken AKP de bütün yandaşlarının çöküşünü getirecektir. Bu bakımdan da soykırımın suç ortakları olarak yargılanacaklar. Eski tarih geçti. Kürtleri bastırırız, ezeriz, dolayısıyla da Kürtlere karşı yapılan hiçbir şeyin sorumluluğu suçu olmaz, sanılmasın. 
   
  -AKP yenilmiştir. AKP’nin çöktürme planı yenilmiştir. AKP’nin bir ayağı çökmüş diğeri de çökmek üzeredir. Direniş, AKP’nin diz çöktürme planı tersine döndürmüş ve AKP’nin yenilme süreci haline getirmiştir. Kimse evini, sokağını terk etmemeli. Kimse Kürdistan’ı terk etmemeli. Bu mücadelenin içinde kalmak kadar yurtsever, onurlu, özgürlükçü duruş ve tutum yoktur.
   
   


  Okunma: 1654
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker