19 Ocak 2019, 01:11
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 13 Ocak 2016, Çarşamba 15:48 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Avrupa Parlamentosu önünde üç günlük eylem

  Kürdistan'daki devlet ablukası ve katliamlara dikkat çekmek amacıyla Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu önünde üç günlük bir eylem başlatıldı.

  Kürdistan'daki devlet ablukası ve katliamlara dikkat çekmek amacıyla Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu önünde üç günlük bir eylem başlatıldı. 
   
  Çarşamba günü Lüksemburg meydanında çadır kuran Kürtler ve dostları, Türkiye ve Kürdistan'daki katliamların durması için Avrupa Birliği'ni harekete geçmeye çağırdı. 
   
  Eyleme Kürt siyasetçiler Riha milletvekili Osman Baydemir, Amed Milletvekili Feleknas Uca, Kongra Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal, KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve aralarında Adem Uzun'un da olduğu KNK yöneticileri ile Avrupa Parlamentosu'ndan Sol Parti milletvekilleri katıldı. 
   
  Çarşamba günkü eyleme Hollanda ve Almanya'dan da katılımlar oldu. 
   
  Üç gün sürecek olan eylem her gün saat 11.00 ile 15.00 arasında yapılacak. 
   
  Perşembe günü Schuman meydanında, Cuma günü ise yeniden Luksemburg meydanında eylem çadırları kurulacak. 
   
  OSMAN BAYDEMİR: ZALİMLER KENDİ ZULÜMLERİNİN KURBANI OLACAK
   
  Parlamento önünde yapılan eylemde konuşan Riha Milletvekili Osman Baydemir, Ortadoğu'da kan gölünün olduğunu belirtti.
   
  Baydemir, "Bu zulüm devam edemez. Zalimler kendi zulümlerinin kurbanı olacaklar" dedi. 
   
  Riha milletvekili Pirsus'tan bu yana 400'den fazla insanın katledildiğini belirterek, "Bu sorunlar yüzyıl önce çizilen sınırlardan kaynaklıdır. Şu an Ortadoğu'da bu sınırlar yeniden çiziliyor. Kürtler ya teslim olacak ya da kendi kaderlerini kendileri belirleyecekler. 21. Yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak" diye konuştu. 
   
  MAITE MOLA: ERDOĞAN BİR DİKTATÖR, ONDAN KORKMUYORUZ
   
  Avrupa Sol Partisi Başkan Yardımcısı Maite Mola, her zaman Kürtlerin yanında olacaklarını vurguladı. 
   
  Mola, "Erdoğan bir diktatördür.  Erdoğan'ın ilk terörist ilan ettiği teröristlerde biri de benim. Ondan korkmuyoruz. Şubat ayındaki HDP kongresine katılacağız. Yaşasın Kürt halkının mücadelesi" dedi. 
   
  MARIE-CHRISTINE VERGIAT: DURUMU AVRUPA PARLAMENTOSU'NA TAŞIYACAĞIZ
   
  Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu Eşbaşkanı Marie-Christine VERGIAT, Türkiye'deki gazetecilere yönelik baskıya dikkat çekti.
   
  Vergiat ayrıca grup olarak Kürdistan'daki durumu Avrupa Parlamentosu'na taşıyarak, diğer siyasi gruplardan da destek isteyeceklerini söyledi. 
   
  FELEKNAS UCA: KÜRT HALKI İKİNCİ LOZAN'A İZİN VERMEYECEK
   
  Amed milletvekili Feleknas Uca ise, 42 gündür Sûr direnişçilerini selamlayarak konuşmasına başladı. Gençlerin direnişinin katliama en  büyük yanıt olduğunu ifade eden Uca, "Kürt halkı ikinci kez Lozan'a izin vermeyecek" dedi. 
   
  Uca, Avrupa Birliği'ne çağrıda bulunarak "Mülteci gerekçesiyle katliama ortak olmayın" diyerek, Kürdistan'a heyet gönderilmesini isteyeceklerini söyledi. Amed milletvekili, Salı gününden beri Avrupa Parlamentosu'nda temaslarda bulunduklarını sözlerine ekledi. 
   
  Parlamento önündeki eylemde, hayatını kaybeden gerilla aileleri, Avrupa'daki Kürt toplumu temsilcileri ile Alevi temsilcileri de konuştu. 
   
  Konuşmaların ardından Milletvekilleri Baydemir ve Uca ile HDP Avrupa Temsilcisi Eyyüp Doru, Avrupa Parlamentosu'na bir dosya sundu. 
   


  Okunma: 745
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker