10 Aralık 2018, 10:14
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 14 Ocak 2016, Perşembe 15:55 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  AB'den Polonya hakkında inceleme

  Avrupa Komisyonu, Polonya'daki basın ve Anayasa Mahkemesi çalışmalarını düzenleyen yeni yasalara ilişkin soruşturma başlattı.

  Avrupa Komisyonu, Polonya'daki basın ve Anayasa Mahkemesi çalışmalarını düzenleyen yeni yasalara ilişkin soruşturma başlattı.
   
  Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Polonya'da kabul edilen düzenlemelerin AB'nin 'hukukun üstünlüğü' prensibine uygun olup olmadığını inceleyeceklerini söyledi.
   
  AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun ilk kez bir birlik üyesi ülke ile ilgili olarak soruşturma başlatmış olması dikkat çekti. 
   
  Muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) Ekim ayında iktidara gelmesinin hemen ardından yargı ve medya üzerinde kendi etkisini güçlendiren yasalar çıkardı. 
   
  İncelenecek olan yasalarda biri 7 Ocak'ta yürürlüğe giren devlet televizyonu ve radyosunun eticilerinin ve yönetim kurulu üyelerinin artık hükümet tarafından seçilmesi ve görevden alınabilmesini öngören değişiklik oldu.
   
  İnceleme konusu olan bir diğer yasa da geçen ay yürürlüğe girdi. Anayasa Mahkemesi'nin yargılama usullerinde değişiklik öngören bu yasa, meclis tarafından çıkarılan yasaların Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilmesini zorlaştırıyor. 
   
  Çarşamba günü Parlamentoya seslenen Polonya Başbakanı Beata Szydlo ise, haksız bir şekilde suçlandıklarını ve ülkede demokrasinin sağlam temellere sahip olduğunu söyledi ve hükümetinin demokrasiyi ihlal ettiği iddialarını reddeti.
   
  Polonya hükümetinin konuyu görülmek üzere Timmermans'ı da ülkeye davet ettiği belirtildi.
   
  Avrupa Komisyonu, AB'nin temel değerlerine aykırı uygulamalar olduğunun tespit edilmesi halinde, üye ülkeye yasayı değiştirmesi için baskı yapabiliyor ve ülkenin AB içinde karar alma yetkisini askıya alabiliyor.


  Okunma: 509
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker