19 Ocak 2019, 01:11
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 19 Mart 2016, Cumartesi 15:52 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KCK sivilleri hedef alan tüm eylemleri kınadı

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İstanbul Beyoğlu'nda düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. KCK, sivilleri hedef alan eylemleri kınadı.

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İstanbul Beyoğlu'nda düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. KCK, sivilleri hedef alan eylemleri kınadı. 
   
  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı,  “Eylemi kim yapmıştır, ölenlerin kimliği nedir hala belli değildir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, Kürt Özgürlük Hareketi olarak sivillerin hedef alınmasına karşıyız ve sivillere yönelik eylemleri kınıyoruz. Ölen sivillerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz" dedi. 
   
  Kürt özgürlük hareketinin 1984 yılından bu yana gerilla mücadelesi yürüttüğünü hatırlatan KCK, tercihlerinin demokratik siyasal çözüm olduğunu belirtti. 
   
  TERCİHİMİZ HER ZAMAN SİYASL DEMOKRATİK ÇÖZÜMDEN YANA OLDU
   
  KCK şunları ifade etti:
   
  “Bizim tercihimiz her zaman Kürt sorununun Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde demokratik siyasal çözümden yana olmuştur. Hala bu konudaki ısrarımız sürmektedir. Ancak AKP iktidarı Kürt sorununun demokratik çözümü çabalarına tekme vurmuş; Kürt Özgürlük Hareketini şiddetle ezme kararı almıştır. Bugün Kürdistan'da süren kirli savaş, buna karşı Kürt halkının özyönetim direnişi AKP iktidarının demokratik siyasal çözüm çabalarını reddetmesiyle ortaya çıkmıştır. 28 Şubat 2015 tarihinde devlet yetkilileri ile HDP’lilerin birlikte yayınladığı demokratik çözüm deklarasyonu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmemiş; Önder Apo'nun barış ve demokratik çözüm isteyen Newroz çağrısı reddedilmiş; 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana da Türkiye kamuoyunun Kürt sorunun çözümünde en makul siyasal aktör olarak gördüğü Önder Apo üzerinde ağır tecrit uygulanmıştır. Demokrasi güçlerinin başarıyla çıktığı 7 Haziran seçimleri yok sayılmış, 24 Temmuz’da da Kürt halkına yönelik topyekun bir savaş başlatılmıştır. Bu savaşta yüzlerce sivil asker ve polis tarafından katledilmiştir. Kuşkusuz bu çatışmalarda yüzlerce asker ve gerilla da yaşamını yitirmiştir.
   
  Biz Kürt Özgürlük Hareketi olarak savaşı tercih etmediğimiz gibi, savaş içinde sivillerin ölümüne de şiddetle karşıyız. Savaşta sivillerin katledilmesi suçtur. Biz Kürt Özgürlük Hareketi olarak Cenevre Savaş Sözleşmesine uyacağımızı defalarca taahhüt ettik. 1994 yılında Cenevre savaş sözleşmesine imza attık. Bugün de bu taahhüdümüze bağlıyız. Kürt özgürlük mücadelesi yürüten gerilla bundan sonra da bu sözleşmeye uyacaktır. Türk devleti savaş hukukunu çok ağır biçimde çiğnemesine rağmen, özgürlük savaşçıları bundan sonra da savaş içinde sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat gösterecektir” ifadelerine yer verildi."
   
  SİVİLLERİN ÖLÜMÜNE KARŞI ÇIKILMALI
   
  KCK açıklamasında devamla şu ifadeler yer aldı:
   
  “Sivillerin ölümüne karşı çıkılması gerekmektedir. Kimden gelirse gelsin sivilleri hedef alan eylem ve tutumlara karşı çıkılmalıdır. Ancak Türk basını ve siyasi çevrelerin Türk polisi ve askerinin çocuk, kadın, yaşlı demeden yüzlerce sivili öldürürken bunu gündemleştirip karşı çıkmaması da ahlaksızlıktır. Sivil ölümlere haklı olarak karşı çıkanlar Türk devletinin kadın, çocuk ve yaşlı demeden sivilleri katletmesine ve sivil yerleşim yerlerini bombalamasına da karşı çıkmalıdırlar. Şiddet kullanma tekeli devlete aittir deyip AKP iktidarının yüzlerce sivili katletmesine karşı çıkmamak vicdansızlık ve siyasi ahlaksızlıktır. Hiçbir gerekçeyle sivillerin öldürülmesi normalleştirilemez. Bu açıdan sivillere yönelik saldırıları kim yaparsa yapsın karşı çıkılmalıdır. Uluslararası güçler de sivil ölümler konusunda çifte standartlı davranmadan kim tarafından yapılmış olursa olsun karşı çıkmalıdırlar.
   
  Kürdistan'da ve Ortadoğu'da Newroz Bayramı kutlanmaktadır. Newroz, zalime karşı halkların direniş ve kardeşçe yaşam günüdür. Türkiye'de sorumlu çevreler ve siyasi güçler bu Newroz vesilesiyle Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi için bir adım atsınlar; karşılıklı ateşkesle birlikte Önder Apo üzerindeki tecridin kaldırılarak özgür koşullarda müzakerelerle Kürt sorununun demokratik siyasal yöntemlerle çözüleceğini ilan etsinler. Bu yapıldığında Türkiye dünyanın en demokratik ve özgürlükçü ülkesi haline gelerek Newroz ruhunda var olan halklarının kardeşliğine dayalı özgür ve demokratik Ortadoğu ve demokratik Türkiye gerçekleşecektir."
   


  Okunma: 448
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker