19 Ocak 2019, 01:48
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 19 Mart 2016, Cumartesi 15:55 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Cizîr'den Efrîn'e kentler ve köyler Newroz'a büründü

  Rojava'da Cizîr'den Efrin'e kadar her kent ve kasaba Newroz renklerine büründü.

  Rojava'da Cizîr'den Efrin'e kadar her kent ve kasaba Newroz renklerine büründü.
   
  Bu yılki Newroz etkinliklerinde Bakurê Kurdistan'daki direniş selamlanırken, ilan edilen Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem projesi kutlandı. 
   
  Efrin'in Kefer Cennê köyünde Newroz, coşkulu bir kutlamaya sahne oldu.  Kutlama alanı özgürlük mücadelesinde hayatlarını kaybedenlerin posterleri ile donatıldı. 
   
  Çevre köylerden de yüzlerce kişi kutlamaya katıldı. Kutlama şarkılar eşiğinde çekilen halaylarla son buldu. 
   
  Tirbêsiyê'de düzenlenen kutlamaya yüzlerce aile çocukları ile birlikte katıldı.  Kutlamada yapılan konuşmalarda Bakurê Kurdistan direnişi ve federal sistem projesi selamlandı. Tirbespiyê'deki kutlama da müzik dinletisi ve folklor gönsterisi ile son buldu. 
   
  Efrin'in Mabata ilçesinde TEV-DEM öncülüğünde iki toplantı düzenlendi.  Toplantı ardından Newroz, halaylar çekilerek kutlandı. 
   
  Şiyê'de kent sokakları Newroz renkleri ile donatıldı.   Kentte ayrıca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterleri asıldı. 
   
  Raco Kültür ve Sanat Hareketi TEV-ÇAND, Hucemela köyünde Newroz kutlaması organize etti. Ateşler yakılarak, halaylar çekilen kutlamada, yapılan konuşmalarda Halep ve Efrin'e yönelik saldırılar da kınandı. 
   
  Cizîr kantonunda Dirbêsiyê kentinde Rojava Gençlik Hareketi bir etkinlik düzenledi. Bu kutlamada da ateşler yakıldı, halaylar çekildi ve öz yönetim direnişleri selamlandı. 
   


  Okunma: 470
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker