19 Ocak 2019, 01:29
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 19 Mart 2016, Cumartesi 16:12 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Af Örgütü: Türkiye mülteciler için güvenli değil

  Uluslararası Af Örgütü Amnesty International, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasına tepki göstererek, Türkiye'nin güvenli olmadığını belirtti.

  Uluslararası Af Örgütü Amnesty International, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasına tepki göstererek, Türkiye'nin güvenli olmadığını belirtti. 
   
  Yazılı bir açıklama yapan Af örgütü, Avrupalı liderleri mülteci krizine ilişkin "laf kalabalığı" yapmakla suçladı.  Örgüt, Avrupa Birliği liderlerinin mültecilere sırtını döndüğünü belirtti. 
   
  Uluslararası Af Örgütü'nün Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, "Anlaşmadaki laf kalabalığı, Avrupa Birliği'nin küresel mülteci krizine sırtını dönme ve uluslararası yükümlülüklerini yeri getirmeme konusundaki azimli kararlılığını gizleyemiyor" diye kaydetti. 
   
  Türkiye'nin mülteciler için güvenli bir ülke olmadığını ifade eden Dalhuisen, şöyle dedi:
   
  "Uluslararası hukuka saygı gösterilmesi konusunda verilen güvenceler, Pazar gününden itibaren Yunan adalarına varan tüm düzensiz göçmenlerin geri gönderileceği gerçeğiyle bağdaşmıyor. Türkiye, mülteciler ve göçmenler için güvenli bir ülke değil. Bunun aksini iddia ederek göçmenleri geri göndermek yanlıştır, yasa dışıdır ve gayri-ahlakidir."
   
  Sivil toplum örgütleri toplu ve keyfi sınırdışıların yapılmasından endişe ediyor.  Cuma günü imzalanan anlaşma, Yunan adalarına Ege üzerinden kaçak olarak geçen herkesin Türkiye'ye geri gönderilmesini öngörüyor.
   
  Bu sınırdışılar "bire bir" ilkesine göre yapılacak.  Diğer bir ifadeyle, Yunanistan'dan gönderilecek her bir Suriyeli karşılığında, bir Suriyeli Avrupa Birliği tarafından kabul edilecek.
   
  Yapılan açıklamada 20 Mart'ta itibaren Yunanistan'a geçen tüm göçmenlerin Türkiye'ye gönderilmesi öngörülüyor. İlk sınırdışıların 4 Nisan'da yapılması planlanıyor.
   
  Bunun karşılığında Türkiye'ye ek olarak 3 milyar euro daha yardım yapılacak.  Ayrıca 75 kriterin yerine getirilmesi halinde Türkiye'ye vize serbestisi tanınacak ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci hızlandırılacak.
   


  Okunma: 372
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker