19 Ocak 2019, 01:55
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 19 Mart 2016, Cumartesi 16:20 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Wan'da onbinler Newroz'da buluştu

  Wan'da Valilik yasağına rağmen onbinlerce kişi Newroz kutlaması için bir araya geldi.

  Wan'da Valilik yasağına rağmen onbinlerce kişi Newroz kutlaması için bir araya geldi. 
   
  Valilik yasağını tanımayan onbinlerce kişi, polis kuşatması ve tüm engelleri aşarak İki Nisan Kavşağı'nda bir araya geldi. Bir çok mahallede de ateşler yakılarak Newroz kutlandı. 
   
  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve direniş lehine sloganların atıldığı Wan Newrozu'nda  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle yüzlerce araçlık konvoyla karşılandı. 
   
  Kutlamada bir konuşma yapan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Öcalan'ın bu yıl milyonlarla buluşmasının engellendiğine dikkat çekti. 
   
  Dicle,  "Bu yıl Sayın Öcalan'ın göndereceği mesaj için sorun çıkardılar. Öcalan'ı bizim kalbimizden çıkaramazlar. Bin selam olsun Öcalan'a" dedi. 
   
  Dicle'nin ardından halka seslenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstiklal Caddesi'nde Cumartesi günü gerçekleşen intihar saldırısını kınadı. 
   
  Demirtaş, "Bize artık 'Bu şekilde yaşamalısınız' diyenlere karşı ölüme savaş ve katliama alışmayıp normal değil diyeceğiz. Onlar bu katliamları kanıtsamış olabilir. Ama biz bunlara alışmayacağız. Bu ülkede, Ankara'da siyasi zihniyeti barışa alıştırana kadar, adil barışı seslendirmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 
   
  DEMİRTAŞ: VATAN HAİNİ SİZSSİNİZ!
   
  Gever'deki saldırılara da değinen Demirtaş, şunları ifade etti:  "Gever'de Sur'da yaptıkları katliamın aynısını yapıyorlar. Bir ülkenin yönetimi kendi yurttaşlarını 'hain' ilan edemez. Bir yurttaşı sanık ve suçlu olarak mahkeme kararı ile ilan edersin ama bütün yurttaşları hain ilan edemezsin. Kim neyin ve kimin düşmanıdır? Bu topraklarda halkın dili, kimliği, Kürt ve Türk arasında ayrımcılık yaparsa bu vatanın haini odur. Bizi kendi vatanımızda 'vatan haini' ilan edenler vatanın çalıp çırpmadığı yerini bırakmadı. Devletin bütün olanakları ile halka zulüm ettiniz ve kendi yandaşlarınıza her türlü imkânı sağladınız. Siz bu ülkeyi sattığınız için vatan hainisiniz. Bu topraklarda yaşayan bütün halklar bu toprakların asıl sahipleridir. Hain sizsiniz" diye konuştu.
   
  Türkiye'nin her yerinde acı ve cenaze olduğunu söyleyen Demirtaş, şu çağrıda bulundu: "Sözde kendini milliyetçi ilan eden kesimler, saray ve içindekine yaranmak için seslerini çıkarmadılar. Bunların milliyetçiliği bile sahte. Bu siyasi partilerin Kemalistlikleri, milliyetçilikleri hepsi sahtedir. Samimi olsalardı Kürtlerin uzattığı samimi eli görür ve kıymetini anlarlardı. Onların işleri güçleri ellerine geçen devleti soymaktır. Türkiye'nin her yerinde cenaze ve acı var. Taziye evlerine bakın yoksulların evi. Ölenler ve öldürenler yoksullardır. Siz hiç Saray'da taziye kurulduğunu duydunuz mu? Biz diyoruz ki gelin el ele verelim. Bu savaşı durduralım." 
   
  Konuşmalar ardından kitle zılgıt ve sloganlar eşlinde alandan ayrıldı.  Ancak polis Şehit Fırat ve Xaçort mahallelerine doğru yürüyüşe geçen gençlere saldırıda bulundu.  Saldırının ardından gençler Şehit Fırat ve Xaçort mahallelerinde yolu trafiğe kapattı. İki mahallede de saldırıya karşı direniş devam etti. 
   


  Okunma: 553
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker