19 Ocak 2019, 01:13
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 19 Mart 2016, Cumartesi 16:56 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Hannover'de 70 bin kişi Newroz'da buluştu

  Almanya'nın Hannover kentinde 19 Mart Cumartesi günü onbinlerce kişi Newroz kutlamasında bir araya geldi.

  Almanya'nın Hannover kentinde 19 Mart Cumartesi günü onbinlerce kişi Newroz kutlamasında bir araya geldi.  Kutlamaya görüntülü bir mesaj gönderen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Kürt halkının teslimiyeti kabul etmeyerek direndiğini söyledi. 
   
  ANF'ye göre Hannover'deki Newroz kutlamasına 70 bin kişi katıldı. Sabahın erken saatlerinde Münih, Köln, Berlin, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg olmak üzere onlarca kent ve kasabalardan otobüslerle Hannover'e ulaştı. 
   
  Kitle Am Waterloopplatz’da toplandı. Kutlamada başta Yelda Abbasi, Mustafa Dadar, Çocuk Korosu, Bandista olmak üzere birçok sanatçı ve grup da sahne aldı.
   
  Kutlamaya görüntülü bir mesaj gönderen KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, Newroz'un teslimiyeti kabul etmediğini söylerken, Cizîr'de katledilen Mehmet Tunç'un Mazlum Doğan’ın direnişinin devamı olduğunu belirtti. 
   
  Bütün Kürt halkını Tunç’un ruhuyla mücadeleye çağıran Bayık, şunları ifade etti:
   
  "Mehmet Tunç, şansında Cizre, Sur şehitleri şahsında Newroz Bayramı'nızı kutluyorum. Bugün Kuzey Kürdistan’da Erdoğan’ın faşist devleti, halkımızı ve hareketimizi teslim almak için yoğun saldırılar içerisinde. Halkımız da buna karşı demokratik özerklik hamlesini başlatarak, direnişe geçmiştir. Sancılı bir dönemden geçiyoruz. Newroz’da teslimiyet, kölelik kabul görmemiştir. Direniş her daim yükseltilmiştir. Mazlum Doğan kısıtlı imkanlarına rağmen ideolojik bir çıkış ile faşizme karşı koymuştur. Bugün Kürdistan’da halkımız Mazlum Doğan'ın yolunda ilerliyor. İşte Cizre’de Mehmet Tunç, AKP faşistlerine 'Siz bizi teslim alamasınız' diyerek, direniş başlattı. Mehmet Tunç, Mazlum Doğan’ın yolunu esas almıştır. Mehmet Tunç’un duruşu Mazlum Doğan ve Başkan Apo’nun duruşudur.”
   
  Bakûrê Kurdistan halkı ile dayanışma kampanyasına da değinen Bayık, “Avrupa demokratik özerklik hamlesini başlatmalı. Başlatılan kampanyaya en görkemli bir şekilde katılmalı. Direniş içerisinde olan halkamıza yardım etmeli. Düşmanın önünde el açtırmamalı. Avrupa demokratik çevreleri de Kürdistan halkıyla dayanışmalı" şeklinde konuştu.
   
  PYD Eşbaşkanı Salih Müslim de kutlamaya katılarak bir konuşma yapdı. 
   
   “Kürdistan’ın 4 parçasında direniş ve serhildana dönüşen Newroz halkımıza kutlu olsun” diyen Müslim, şöyle devam etti:  "Hepimizin bildiği gibi 2 gün önce Rojava’da federasyon ilan edildi. Bu adım halkımıza kutlu olsun. Artık kimsenin önünde el bağlamıyoruz. Kendi değerlerimizle özgürce yaşamak istiyoruz. Bugün Arap, Türkmen, Süryani olmak üzere bütün halkların kendini ifade ettiği bir sistem kurmak istiyoruz. Rojava’da insanlığı savunuyoruz, bunun için mücadele ediyoruz. Yıllardır DAİŞ olmak üzere bütün işgalci gruplara karşı verdiğimiz mücadele de bunun ispatıdır. Kürtlere yıllardır zulüm yapılıyor. Buna artık son verilmeli. Çünkü Kürtler baskı ve şiddet ile bitmeyeceğini kanıtladılar. Yakmak ve yıkmak ile bu sorun bitmez; onun için en yakın zamanda barış olmalı. Sorun ancak barış ile çözüm bulur. Bugün orada barış ve demokrasi içerisinde bütün halklar kendi kültürleriyle yaşıyor. Onun için Ortadoğu için bu model esas alınmalı. Doğru çözüm de budur."
   
  Rojava’da ilan edilen Kuzey Suriye Demokratik Federasyon projesine de değinen Müslim, “Buna karşı çıkan güçler, Kürt düşmanlarıdır. Biz bunları tanıyoruz. Buna son verilmeli; Kürtlerin kanı ucuz değil. Başkan Apo’nun felsefesi olduğu sürece Rojava’ya hiçbir şey olmaz” diye belirtti. 
   
  Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Diether Hehm de Kürt halkının Newroz'unu kutlayarak,  Kürdistan'daki katliamları lanetledi. Diether Hehm, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın terörist olduğunu söyledi.
   
  Eski HDP Milletvekili Demir Çelik ise şöyle konuştu: "Kürt halkına karşı yüz yıllardır katliamlar uygulanıyor. Bugün de katliamlar AKP ile devam ediyor. Kentlerimizi kuşatmış, halkımızı imhadan geçiriyorlar. Bunlar şunu bilsinler; halkımız ne padişahlar, krallar ne de bugün devam eden Erdoğan faşizmi karşısında diz çökecektir. Bizler Şêx Said, Seyit Rizalar'ın torunlarıyız. Erdoğan ve AKP Kemalist çizgide olan Şark İshalat Planı'nı devreye koyarak, halkımızı imha etmek istiyor. Ancak şunu iyi bilsinler ki, halkımız örgütlü ve güçlüdür. Newroz’u Sur ve Cizre ruhuyla kutluyor." 
   
  Çelik, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin derhal kaldırılmasını da istedi.
   
  KJK ve YJK-E de Hannover'deki kutlamaya birer mesaj gönderdi.  KJK mesajında, “Bugün Kürdistan’da AKP faşizmine karşı kadınların öncülüğünde destansı bir direniş yaşanıyor. AKP’nin halkımıza yönelik uyguladığı faşist saldırılar karşısında Kürt kadınları Sema Yüce, Zilan, Zekiye Alkanca mücadele ediyor” dedi.
   
  Bu Newroz'da direnişin zirveleştiğini belirten KJK, "Avrupa’da yaşayan halkımız da yıllardır mücadeleye ciddi katkılar sunmuştur, bundan sonra da bu katkılarını sürdürmeli. Newroz bayramını kutluyoruz" dedi. 
   
  Newroz kutlaması konuşmaların ardından müzik gruplarının sahne almasıyla sona erdi.
   


  Okunma: 582
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker