19 Ocak 2019, 01:56
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 20 Mart 2016, Pazar 09:16 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Karayılan: Özerklik reddedilirse bağımsız Kürdistan gelişir

  Murat Karayılan, özerklik talebinin de reddedilmesi halinde bağımsız Kürdistan'ın gündeme geleceği konusunda uyardı.

  PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Stêrk TV'ye verdiği mülakatta Erdoğan ve AKP iktidarının işlenen katliamlardan dolayı hesap verecepini belirtti.  Karayılan, özerklik talebinin de reddedilmesi halinde bağımsız Kürdistan'ın gündeme geleceği konusunda uyardı. 
   
  Karayılan, mülakatında Kürt kentlerine yönelik AKP terörünü değerlendirdi ve sert mesajlar verdi. Türk devletinin 40 yıldır Kürt özgürlük hareketi hareket ile savaştığını ancak baş edemediğini belirten Karayılan, "Halkımızın ve dostlarımızın şunu iyi bilmesi gerekiyor" dedi. 
   
  Karayılan şunları ekledi:
   
  "Tarihin hiçbir döneminde bugünkü kadar imkan oluşmadı. Örgütlenme, toplumsal, her açıdan imkan var.  Önceki koşullarda bizi çökertemeyen Erdoğan, bugün nasıl yapacak. Açık ki, bunu yapamayacaklarını onlar da biliyorlar."
   
  Türk devletinin tank ve toplarla şehirlere yaptığı saldırılara dikkat çeken Karayılan, şöyle konuştu: 
   
  "Şimdi de başladılar yine, Gever'i bombalıyorlar.  150 bin nüfuslu bir kenttir. Nisêbîn'i vuruyorlar, Şirnex'i vuruyorlar. Halkı bombalıyorlar. PKK'li diyorlar. Bu halk 'PKK'lidir' diyorsanız, evet öyledir. Bu savaş, Kürt halkı ile Türk devleti arasındadır,  Kürt halkı ile AKP devleti arasındadır. Kimse bunu gizleyemez. Biz halka, gençlerin iradesine, halkın iradesine sahip çıkacağız. Biz Kürt halkına yönelik her zulme karşı duracağız. Elbette PKK Kürt halkına sahip çıkmıştır. Ama PKK'nin kadroları o kentlerde yoktu. Her şeyden önce kış koşullarıydı. PKK şimdiye kadar, karlı dağlarda eğitimdeydi."
   
  "YAPILANLAR VAHŞETTİR, KORKULARINDAN YAPIYORLAR, GÜÇLÜ OLAN BİZİZ"
   
  Kürt gençlerinin çıplak bir şekilde teşhir edilerek, hakaret edildiği, sosyal ağlar ve televizyonlarda fotoğraflarının yayınlandığını belirten Karayılan, şöyle devam etti:
   
  "Bir Kürt anneyi öldürüyorlar ve cenazesi bir hafta sokaklarda kalıyor. Hangi vicdan, hangi iman ve mezhep bunu kabul eder. Bu vahşettir. Kendi medyası yoluyla farklı göstermeye çalışıyorlar. Ama bu vahşettir. Biz bu vahşet karşısında duracağız. Bu onların yanına kar kalmayacak. Bu vahşeti yapanların ömürleri azdır, çökeceklerdir. Korkularından, namertlikleri ve zayıflıklarından dolayı bunu yapıyorlar. Bugün güçlü pozisyonda olanlar onlar değil, biziz."
   
  "ÖZERKLİĞİ KABUL ETMEZLERSE BAĞIMSIZLIK GELİŞİR"
   
  Karayılan, Kürtlerin demokratik özerklik talep ettiğini, ancak bunun da reddedilmesi halinde bağımsızlığın gündeme geleceğini söyledi. 
   
  Karayılan şöyle konuştu:
   
  "Özerkliği kabul etmezlerse, bağımsız Kürdistan oluşacak. Onlar da Kürtlerin böyle bir amaca ulaşmaması için  kırılması gerektiğine hükmetmişler."
   
  "ERDOĞAN VE AKP HESAP VERECEK, VAHŞETİN HESABI HER TÜRLÜ SORULACAK"
   
  İşlenen katliamlar ve saldırılardan dolayı AKP'den hesap sorulacağını kaydeden Murat Karayılan, şunları ifade etti:
   
  "Bu onların yanına kar kalmayacak. Bu AKP'ye kalmayacak. Erdoğan'a kar kalmayacak. Nasıl ki Sırp general mahkeme önünde çıkarıldıysa, o da yargılanacak. Bodrumlarda, sivil, silahsız ve yaralı insanları nasıl üzerlerine benzin dökerek işledikleri suçlar yerde kalmayacak. Bunun hesabı sorulacak. Her türlü sorulacak. Kimse bu suçlara ortak olmamalı. Biliyor musunuz, içeriye benzi şişeleri atıyorlar. İçerdeki yaralılar da su attıklarını düşünüyorlar. Sonra koktuğunu fark ediyorlar.  Ve dışarıdan bir çakmak atılıyor."
    
  KÜRT GÜÇLERİ BİRBİRLERİNE ZARAR VERMEMELİ
   
  Kürt güçleri arasındaki ilişkileri de değerlendiren Karayılan, ulusal birlik hattının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
   
  "Umut ederim ki Bakur'da ve tüm Kürdistan'da birlik tutumu ve ulusal kongre hattı öne çıkar. Bu sureçte işgalciler çok fazla oynuyorlar. Başur ve Bakur arasında çelişkiler yaratmak istiyor. Bizim ile PDK arasında çelişkiler çıkarmak istiyorlar. Rojava ile Başur arasında çelişki yaratmak istiyorlar. Kürt güçlerini parçalamak istiyorlar. Kürt siyaseti bu süreçte sorumlu davranmalıdır. Eğer bir araya gelip birliği oluşturamıyorlarsa da bir birlerine zarar vermemelidir. Sorumlulukla yaklaşılmalıdır. Bugün Ortadoğu'da ortaya çıkan imkanlar Kürtler için altın değerindedir. Ortaya çıkan bu imkanlardan faydalanmalıyız ve halkımızı özgürlüğüne kavuşturmalıyız. Bir kez daha Enfal'ler ve katliamların olmaması için var olan imkanları doğru değerlendirmeliyiz. Bu nedenle ulusal birlik hattı hiç bir zaman gözardı edilmemelidir. Bunun üzerinde durulmalı ve ısrarlı çabaların sürdürülmesi gerekir."
   

     Okunma: 800
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker