19 Ocak 2019, 01:10
 • DAİŞ belgelerinde Türkiye izleri
  İstanbul'da bir kadın cinayeti daha
   Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
  Brüksel'de daha büyük bir saldırı planlanıyordu!
  Bu haber 23 Mart 2016, Çarşamba 10:35 tarihinde eklendi.
  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  ÇHD: Artık hukuktan medet umulmamalı, siyasal alan güçlendirilmeli

  İstanbul'da avukatlar tutuklandı, Marmara bölgesinde yılın başından beri bine yakın gözaltı var. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı "artık hukuktan medet umulmamalı" dedi

  İstanbul'da avukatlar tutuklandı, Marmara bölgesinde yılın başından beri bine yakın gözaltı var.  ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı "artık hukuktan medet umulmamalı" dedi 
   
  İstanbul'da aralarında 7 avukatın da olduğu 27 kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.  Savcının itirazı ardından avukatlar hakim karşısına çıkarıldı. 
   
  İstanbul 8.Sulh Ceza Hakimliği'nde sabaha kadar sorgulamaları süren 7 kişiden 6'sı tutuklandı.  Avukat Mahmut Daştan, adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, tutuklananlar şöyle:
   
  Avukat Hüseyin Boğatekin, TUAD üye ve yöneticileri Faysal Karademir, Şengül Kaçar, Cemalettin Gordegir, Mehmet Halil Olcay ve Ayşe Başar. 
   
  Gözaltı ve tutuklamalar bunlarla sınırlı değil. Ocak ayından bu yana Marmara bölgesinde 709 muhalif gözaltına alındı. 
   
  Bunlar özellikle akademisyenler, öğrenciler, gazeteciler, hukukçular, sosyalistler ve HDP'lilerden oluşuyor. 
   
  Gözaltına alınanların 95'i tutuklanırken Newroz kutlamaları öncesi HDP'lilere yönelik bir hafta içerisinde 9 ilde 66 kişi tutuklandı. 
   
  DİHA'nın haberine göre tutuklamalara tepki gösteren ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, siyasi iktidarın çöküşünün durdurulması için muhaliflerin temizlenmesinin hedef alındığını belirtti. 
   
  Kozağaçlı, "Bundan sonra yargının kendisinden bir güvence beklemek mümkün değil. Cumhurbaşkanı'nın 'Başkanlık Anayasası' planı, Kürt siyasal hareketinin siyasal alandaki temsilini, işçi muhalefetini, toplumsal muhalefeti ortadan kaldırmak için tasarlanmış siyasal bir plandır. Önerilen şey muhaliflerin sosyal ve siyasal alandan temizlenmesidir." dedi.
   
  Kozağaçlı, siyasal alanda bu duruma cevap verilebilirse bu dönemin atlatılabileceğini söyleyerek, "Hukuksal alandan hiç kimsenin hiçbir beklentisi olmamalı" diye konuştu.
   
  Saldırıların artabileceğini belirten Kozağaçlı,  şöyle konuştu:
   
  "Hepimiz yeni dalga saldırılar bekliyoruz. Bu saldırıların gelebileceğini görüyoruz. Artık fiili bir dönem. Bundan sonra hukuktan medet ummak yerine hepimizin siyasal alanı güçlü, antifaşit, anti emperyalist bir biçimde yeniden inşat etmemiz gerekiyor."
   


  Okunma: 969
  Yazdır Paylaş
  ETİKETLER :
  Diğer Haberler


  PageRank Checker