CHP heyeti: Sur'da yaşam hakkına saldırı var

CHP'li altı kadın vekilden oluşan bir heyet Cuma günü Amed'i ziyaret ederek gözlemlerde bulundu. Heyet Sur'a ilişkin yaptığı gözlemleri paylaştı.
CHP heyeti: Sur'da yaşam hakkına saldırı var
CHP'li altı kadın vekilden oluşan bir heyet Cuma günü Amed'i ziyaret ederek gözlemlerde bulundu. Heyet Sur'a ilişkin yaptığı gözlemleri paylaştı.
 
CHP heyetinde Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Elif Doğan Türkmen, Melike Basmaci, Nurhayat Kayisoglu, Gamze İlgezdi ve Zeynep Altıok yer aldı.
 
Heyet Amed'deki temasları ve gözlemlerini Mali Müşavirler Odası'nda gerçekleştirilen basın toplantısında paylaştı.
 
DİHA'nın haberine göre basın toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, bugün kalplerini, akıllarını açarak Amed'in sesini dinlemeye geldiklerini kaydetti. 
 
Amed'de gördüklerini, duyduklarını insan ve kadın duyarlılığı ile TBMM gündemine taşıyacaklarını söyleyen Böke, Sur'da insanın yaşam hakkına bir saldırı olduğunu, bu saldırıların kabul edilir olmadığını söyledi. 
 
Sur'daki evlerini bırakıp akrabalarının evlerine geçen yurttaşlarla konuşmalarını anlatan Böke, şöyle konuştu: "Yaşanan acıyı tarif etmek mümkün değil. Kadın olarak buradan bunları batıya ileteceğiz. Öncü rolü oynamamız gerekiyor. Sabah saatlerinde Sur'daki mahalle muhtarlarıyla buluştuk. Saray'ın değil Sur'un muhtarlarıyla görüştük. Yaşananları gözyaşlarıyla anlattılar. Esnafla dertleştik. İlaç alması için barikatları aşmak isteyen anne ile görüştük."
 
Böke, barışın toplumsallaşması ve demokratikleşme için adımların atılması gerektiğini vurguladı. Sosyal birlikteliğe ihtiyaç olduğunu ifade eden Böke, "Çözüm partilerin bir araya gelmesi ile çözülür. Meclis'te toplumsal mutabakat komisyonunun kurulması için elimizden geleni yapıyoruz. Birlikte yaşama kültürünü anımsatacak adımları ve kadın olarak bu kaygıları dinlemeye devam edeceğiz. Bu adımlarımız son değildir. Bunun bir Türkiye sorunu olduğunu bilerek geldik. Türkiye'nin sesini getirdik. En önemlisi Diyarbakır'ın sesini Türkiye'ye duyurmak istedik" şeklinde konuştu.
 
Böke, Türkiye'nin her yerinde özgürlük olması gerektiğini belirterek, "Sorunların yasaklarla derinleştirilmesini değil, özgürlüklerle çözülmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.
 
http://www.mednuce.com/ adresinden 13 Aralık 2018, 09:37 tarihinde yazdırılmıştır.