Rojava ve Halep'te Newroz kutlamaları

Rojava'nın tüm kantonları ve Halep'te 21 Mart Newroz bayramı görkemli kutlamalara sahne oldu.
Rojava ve Halep'te Newroz kutlamaları
Rojava'nın tüm kantonları ve Halep'te 21 Mart Newroz bayramı görkemli kutlamalara sahne oldu.  
 
Cızîr, Efrin ve Kobanê kantonlarında onbinlerce kişi Newroz kutlamalarının yapıldığı alanlara aktı. 
 
Sabahın erken saatlerinden itibaren geleneksel kıyafetlerini giyen Rojava sakinleri, özgürlük ve devrim mücadelesinde hayatını kaybedenleri de unutmadı. 
 
Kutlamalar "Özgür Rojava'dan Demokratik Federalizme Doğru", "Önder APO'nun özgürlüğü halkların özgürlüğüdür", "Direniş onurdur" sloganları ile kutlandı. 
 
Kobanê'de direnişin sembolü Miştenûr Tepesi'nde Newroz ateşi yakıldı. Halk Asayiş güçlerinin yoğun güvenlik tedbirleri altında Newroz alanında toplandı. 
 
Cizîr Kantonunun genelinde kutlamalar yapıldı. Dêrik, Girkê Legê, Tirbespiyê, Qamişlo, Amudê, Dirbêsiyê, Serêkaniyê, Til Temir ve Hesekê'de insanlar Newroz'un kutlandığı alanlara aktı. 
 
"Cizîr, Nusaybin, Amed, Sur halkı yalnız değildir" sloganının dikkat çektiği kutlamalar etrafında yoğun güvenlik tedbirleri alındı. 
 
Efrîn kent merkezi ve Şera, Şiyê, Raco, Cindrêsê, Mabeta, Şêrawa ve Bilibilê ilçelerinde yaşayan kanton sakinleri, Mabeta ilçesine bağlı Avraz köyünde toplandı. 
 
Kutlamaya katılanlar geleneksel kıyafatler giyerken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve özgürlük savaşçılarının posterleri ile YPG/YPJ bayraklarını taşıdı. 
 
Halep'teki haftalardır saldırı altında olan Şêd Meqsûd mahallesindeki YPG ve YPJ mevzilerinde Newroz kutlamaları yapıldı. Savaşçılar kutlamalar sırasında, mahalleyi çetelerden koruma sözü verdi. 
 
http://www.mednuce.com/ adresinden 13 Aralık 2018, 09:51 tarihinde yazdırılmıştır.