Belçika Adalet Bakanı: Türkiye Bakravi'yi Hollanda'ya gönderdi

Erdoğan'ın açıklamalarına Belçika Adalet Bakanı Koen Geens'ten yanıt geldi. Adalet Bakanı, "kesinlikle Belçika'ya doğru bir sınırdışı" olmadığını söyledi.
 Belçika Adalet Bakanı: Türkiye Bakravi'yi Hollanda'ya gönderdi
Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki saldırıları gerçekleştirenlerden birinin Türkiye tarafından Belçika'ya sınırdışı edildiğini açıkladı. 
 
Erdoğan, Haziran 2015'te sınırdışı edilen şüphelinin Belçika makamları tarafından serbest bırakıldığını iddia etti. 
 
Fransız haber ajansı AFP, sınırdışı edilen kişinin İbrahim El Bakravi olduğunu duyurdu. Bu kişi Brüksel'de intihar saldırısı düzenleyenlerden biri olarak tespit edilmişti.  
 
Erdoğan'ın açıklamalarına Belçika Adalet Bakanı Koen Geens'ten yanıt geldi.  Adalet Bakanı, "kesinlikle Belçika'ya doğru bir sınırdışı" olmadığını söyledi. 
 
VRT televizyonunda konuşan Adalet Bakanı, Bakravi'nin o dönem Belçika'da terörizm suçundan tanınmadığını belirterek, "Şartlı serbest bırakılan adli bir suçluydu" dedi. 
 
Sınırdışının Belçika'ya değil Hollanda'ya yapıldığını belirten Bakan, Belçika'nın bundan haberi olup olmadığından emin olmadığını sözlerine ekledi.  Bakan Geen, Bakravi'nin neden Hollanda'ya sınırdışı edildiğini de bilmediğini söyledi. 
 
Le Soir gazetesine göre Bakravi, 2014 yılında Belçika'da şartlı tahliye edilmiş ancak, serbest bırakılma koşullarına uymadığı için yeniden hakkında arama çıkarılmış. 
 
İçişleri Bakanlığı bürosundan Jan Jambon, bu konuda açıklama yapmayı reddederken, Hollanda'dan da henüz bir açıklama gelmedi.
 
Salı günü Brüksel'da havaalı ve metroya düzenlenen intihar saldırılarında en az 31 kişi hayatını kaybetmiş, 270 kişi yaralanmıştı. 
 
http://www.mednuce.com/ adresinden 13 Aralık 2018, 10:06 tarihinde yazdırılmıştır.