Belçika'dan Erdoğan'ın iddiasına ilişkin yeni açıklama

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, Türkiye'nin canlı bomba İbrahim El Bakravi'yi önceden haber vermeden, normal bir Belçika vatandaşı gibi Hollanda'ya gönderdiğini söyledi.
Belçika'dan Erdoğan'ın iddiasına ilişkin yeni açıklama
Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, Türkiye'nin canlı bomba İbrahim El Bakravi'yi önceden haber vermeden, normal bir Belçika vatandaşı gibi Hollanda'ya gönderdiğini söyledi. 
 
Adalet Bakanı'na göre 22 Mart günü havaalanında kendisini patlatan El Bakravi'nin bile Hollanda'ya sınırdışı edildiğinden haberi yoktu. 
 
Bakan, El Bakravi'nin Hollanda'ya gönderildiğini Schipol havaalanına indiğinde öğrendiğini söyledi. 
 
Bakan şöyle dedi: 
 
"Türkiye İbrahim El Bakravi'yi 14 Temmuz 2015'te Schipol'a doğru bir uçağa bindirdi, bu sınırdışının olup olmayacağını ve nereye gönderileceğini önceden haber vermedi.
 
Belçika pasaportlu Bakravi'ye bir polisin de eşlik etmediği belirtiliyor. Amsterdam havaalanına inen Bakravi'nin normal bir Belçikalı gibi kontrolden geçtiği, zira yetkililerin bu sınırdışından haberdar olmadığı kaydedildi. 
 
Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırganlardan birinin Belçika'ya gönderildiğini ve Belçika makamlarının bunu serbest bıraktığını iddia etmişti. 
 
Erdoğan, saldırgan konusunda bir çok kez uyardıklarını da öne sürmüştü. Ayrıca Reuters'a bilgi veren bir Türk yetkili, Bakravi'nin geçen yıl bir değil, iki kez sınırdışı edildiğini itiraf etti.  
 
BRÜKSEL'DE OPERAYON: 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Öte yandan Belçika'nın başkenti Brüksel bölgesinde, 22 Mart'taki intihar saldırılarıyla bağlantılı operasyonlar gerçekleşti. 
 
Operasyonlarda en az 7 kişi gözaltına alındı. Belçika medyasına göre bunlar arasında saldırılarla doğrudan bağlantılı kişiler var. 
 
Polis servisleri soruşturmaya ilişkin büyük ilerlemeler olduğunu söyledi. Brüksel'de havaalanı ve metroya yönelik saldırılarda resmi bilançoya göre 31 kişi öldü, 300 kişi yaralandı. 
 
Saldırganlardan üçünün kimlikleri belirlendi. Havaalanına bomba bırakıp kaçtığı belirtilen bir kişi aktif aranıyor.  Metrodaki saldırı sırasında gözetim kameralarına takılan bir kişi de aranıyor. 
 
PARİS'TE OPERASYON: SALDIRI HAZIRLIĞINDAKİ BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Fransa'nın başkenti Paris'in bir banliyösünde de Perşembe günü bir operasyon düzenlendi. 
 
İçişleri bakanı Bernard Cazeneuve, yakalanan bir kişinin Fransa'da bir saldırı planına yüksek düzeyde katılımının olduğunu söyledi.  Sözkonusu kişinin haftalardır gözetim altında olduğu belirtildi. 
 
Gözaltının Brüksel saldırsıyla doğrudan ilgisinin olmadığı bilgisi verildi. 
 
Paris'te Kasım ayında düzenlenen saldırılarda 130 kişi hayatını kaybetmişti. 
 
 
http://www.mednuce.com/ adresinden 13 Aralık 2018, 10:18 tarihinde yazdırılmıştır.