Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef gösterdiği akademisyenlere yönelik özel bir yasa tasarısı hazırlandı.
 Hükümet eğitimde 'ideolojik temizlik' yapmak istiyor!
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef gösterdiği akademisyenlere yönelik özel bir yasa tasarısı hazırlandı. 
 
Tasarı, barış isteyen akademisyenlerden Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya'nın tutuklanması ardından gündeme getirildi. 
 
AKP hükümeti ve Saray'ın, haklarında soruşturma açılan akademisyenlerin tutuklanmasına yasal kılıf arayışı içerisinde olduğu belirtiliyor. 
 
Uzmanlara göre akademisyenler, Torba Yasa tasarısı ile potansiyel suçlu olarak, rejimin hedefi haline getirilecekler. 
 
Terörizmle suçlanacak olan akademisyenler, bu gerekçeyle hem üniversitelerden atılabilecek, hem de kamu görevlerini kaybedebilecekler. 
 
Taslağa göre, öğretim elemanlarına yönelik suç ve ceza tanımlamaları Yükseköğretim Yasası kapsamında yeniden düzenlenecek. 
 
DİHA'da yer alan bir haberde İstanbul Eğitim-Sen 6 Nolu Üniversiteler Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görkem Doğan, tasarıdaki maddeleri yorumladı. 
 
Doğan, hükümetin bu yasa tasarısı ile hükümetin ideolojik bir temizlik yapmak istediğini söyledi. 
 
Doğan şöyle konuştu:
 
"Kamu hizmetleri alanında çalışan insanlarda bir ideolojik tavsiye gerçekleştirmek isteniyor. Neredeyse toplumun üçte birini oluşturan kesimini ideolojik gerekçelerle kamu görevinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar."
 
İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez ise çıkacak yasa tasarısının daha önceki iktidar uygulamalarına çok benzediğini ve akıldışı olduğunu söyledi. 
 
Erez, "İnsanların düşüncelerine engel olmak amacıyla hazırlanan ve anayasa ile çelişen bir yasa tasarısıdır" dedi.
 
http://www.mednuce.com/ adresinden 13 Aralık 2018, 09:36 tarihinde yazdırılmıştır.